Uchwały i wnioski przyjęte przez Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia Wolnego Słowa w dn. 9 września 2006 r.

 

1. Anatol Lawina w związku z oświadczeniem członków SWS w sprawie Jacka Kuronia przedstawił dezyderat, aby wszelkiego rodzaju stanowiska, opinie i apele formułowane w imieniu SWS podejmowane były jedynie przez Zarząd w procedurze wymaganej w Statucie.

2. Zebrani zobowiązali Zarząd do złożenia pisemnego podziękowania ZG SDP, szczególnie dla Pani Prezes Krystyny Mokrosińskiej za nieodpłatne udostępnienie pomieszczenia dla SWS oraz podziękowania dla Pani Joanny Kroh z sekretariatu SWS za szczególny wkład pracy i skrupulatność przy prowadzeniu spraw administracyjnych i rozliczeń finansowych SWS.

3. Janina Jankowska wystąpiła o powołanie zespołu ds. danych o członkach, uwzględniających ich aktualną sytuację bytową. Mateusz Wierzbicki zaproponował powołanie banku informacji lub agencji pośrednictwa pracy. W wyniku dyskusji powołano zespół, którego zadaniem jest stworzenie bazy danych członków SWS znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej, aby w miarę możliwości móc udzielać im za pośrednictwem internetu informacji i pomocy. W skład zespołu weszli: Mateusz Wierzbicki i Ewa Hołuszko.

4. Janina Jankowska w ramach rozwoju SWS zgłosiła wniosek o powołanie funduszu nagród przyznawanych przez SWS dziennikarzom, twórcom kultury i politykom, realizującym wartości Stowarzyszenia. Przekazała też propozycję Ewy Sułkowskiej-Bierezin przyznawania stypendiów osobom podejmującym prace naukowe z historii polskiej opozycji.

5. Wacław Holewiński zaproponował rozszerzenie działalności edukacyjnej SWS (dotychczas prowadzonej w szkołach średnich) i prowadzenie wykładów na wyższych uczelniach, po porozumieniu z ich władzami, zadeklarował też pomoc organizacyjną.

6. Witold Sielewicz wnioskował o rozszerzenie propagowania doświadczeń członków SWS z walki o wolność i demokrację na kraje prowadzące obecnie taką walkę i sugerował wymianę doświadczeń, np. z opozycją białoruską na obchodach rocznicowych. Do realizacji zgłosili się W. Sielewicz, J. Modlinger, J. Gebert.

7. Adam Mielczarek zaproponował, aby dla podtrzymania autorytetu SWS podjąć trudną dyskusję umożliwiającą prezentację motywów, celów działań, różnych środowisk tworzących opozycję antykomunistyczną w ramach Klubu Dyskusyjnego „Rozmawiajmy ze Sobą”.

8. Robert Krzysztoń wnioskował o powołanie zespołu ds. organizacji obchodów 30-lecia ROPCiO. Zgodził się przygotować projekt wraz z Piotrem Byszewskim.

9. Roman Bielański przedstawił wniosek o zapraszanie przedstawicieli zarządów regionalnych SWS na posiedzenia Zarządu.

10. Mirosław Chojecki wnioskował o powołanie komisji statutowej w celu przygotowania zmian w Statucie, uwzględniających obecny stan, potrzeby organizacji, szczególnie stan prawny oddziałów SWS.

11. Zebrani przekazali gratulacje opozycji wietnamskiej w związku z ukazaniem się pierwszego podpisanego nazwiskami podziemnego pisma wietnamskiej opozycji oraz przyjęli informację o odbywającym się w październiku br. w Warszawie kongresie wietnamskiej opozycji.

12. Hugon Bukowski, Joachim Biernacki zaproponowali powołanie kwartalnika SWS, zadeklarowali przygotowanie projektu.

 

Zarząd SWS został zobowiązany do rozpatrzenia i wdrażania propozycji programowych, zgłoszonych na zjeździe.