Pełny tekst newsa:

 Łańcuch Solidarności z walczącą Białorusią
Dodano: 14-10-2005, 16:22

Dnia 16 października Zrzeszenie na rzecz Demokracji w Białorusi organizuje akcję "Łańcuch Solidarności z walczacą Białorusią". Podobne akcje odbędą się na całym świecie, a przede wszystkim na Białorusi, skąd pochodzi ta inicjatywa. Na kilka minut Białorusini wyłączą światło wieczorem 16-go i postawią zapalone znicze w oknach swoich domów - znicze nadziei i wiary w wolną i demokratyczną Białoruś.

Łańcuch Solidarności jest również organizowany przez ZDB. Inicjatywa ta ma być zrealizowana także w Poznaniu, Wrocławiu, Białymstoku i Krakowie.

W Warszawie uczestnicy inicjatywy zbierają się o godzinie 18.45 pod pomnikiem Charlesa de Gaulle'a (skrzyżowanie Nowego Światu i Alei Jerozolimskich).

W Białymstoku spotkanie odbędzie się w niedzielę 16 października o godz. 18.40 na Rynku Kościuszki. Po 15 minutach ciszy i zadumy, o godz. 19.00 zebrani uczczą zaginionych opozycjonistów oraz okażą solidarność z narodem białoruskim.

Organizatorzy akcji - Związek na rzecz Demokracji w Białorusi i Białoruskie Zrzeszenie Studentów - apelują o zabranie ze sobą białych i czerwonych świec lub zniczy, z których ułożona zostanie flaga wolnej Białorusi.

******

Szef podkomitetu Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ds. praw człowieka cypryjski eurodeputowany Christos Purgurides w imieniu komitetu "w całej rozciągłości" poparł ideę przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego
Białorusi ustanowienia Dnia Solidarności z represjonowanymi i ich rodzinami - poinformowała służba prasowa Rady Europy.

Przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego Białorusi zaproponowali zorganizowanie 16 października 2005 r. Dnia Solidarności z białoruskimi
więźniami politycznymi, zaginionymi opozycjonistami i ich rodzinami, niezależnymi dziennikarzami, ze wszystkimi walczącymi za wolność i demokratyczną Białoruś.

Po posiedzeniu podkomitetu ZPRE ds. praw człowieka w Genewie (Szwajcaria) w dniu 12 października Christos Purgurides oświadczył, że członkowie
podkomitetu są "wstrząśnięci" faktem, iż rezolucja ZPRE w sprawie zaginionych opozycjonistów i apel do białoruskich władz o przeprowadzenie śledztw w ich sprawie nadal pozostają bez odpowiedzi.

dodał: Krzysiek Markuszewski komentarze [12]

Powered by News Asystent v1.5