Pełny tekst newsa:

 Oświadczenie SWS w sprawie szykanowania wydawców książki "Kto naprawdę GO zabił"
Dodano: 13-01-2006, 10:16

OŚWIADCZENIE


W końcu października 2005 r. wydawnictwo Rosner i Wspólnicy, którego szef jest członkiem naszego stowarzyszenia, opublikowało książkę Wojciecha Sumlińskiego Kto naprawdę Go zabił.
Książka jest próba przedstawienia stanu śledztwa w sprawie morderstwa popełnionego na ks. Jerzym Popiełuszce w październiku 1984 r. Ta jedna z najstraszniejszych zbrodni Służby Bezpieczeństwa PRL nie została nigdy w pełni wyjaśniona. Śledztwo prowadzone przez prokuratorów IPN ujawniło nowe fakty, poddające w wątpliwość wszystkie dotychczasowe ustalenia i cały stan naszej wiedzy o tym morderstwie. W październiku 2004 r. prowadzący tę sprawę prokurator Andrzej Witkowski został odsunięty od dalszych działań. Śledztwo, na mocy decyzji poprzednich władz IPN, przekazano do katowickiego oddziału Instytutu, gdzie przez ostatni rok postępowanie praktycznie zostało zaniechane.
Autor książki, Wojciech Sumliński, postanowił przerwać to milczenie. Jego książka ujawnia dotychczasowe ustalenia śledztwa, obszernie cytuje nikomu dotąd nieznane dokumenty.
Publikacja książki spotkała się z gniewną reakcją poprzednich władz IPN. Ustalenia Autora określono jako kłamliwe. W wyniku pisma IPN w tej sprawie Prokuratura Rejonowa dla Warszawy Pragi – Północ wszczęła śledztwo nr I DS 469/05/II w sprawie rozpowszechniania materiałów z nieukończonego śledztwa, co zagrożone jest odpowiedzialnością karną.
Zarząd Stowarzyszenia Wolnego Słowa pragnie wyrazić swą dezaprobatę dla prób ograniczenia swobody wypowiedzi przy pomocy działań prokuratury. Jesteśmy przekonani, że zarówno autor, jak i wydawca działali w stanie wyższej konieczności – w przekonaniu, że zaniechanie publikacji posiadanych materiałów spowoduje dalszą karygodna zwłokę w wyjaśnieniu zbrodni dokonanej przez komunistyczne służby na ks. Jerzym Popiełuszce. Sądzimy, że jest rzeczą skandaliczną prowadzenie śledztwa przeciwko osobom, które przeciwstawiły się próbom ukrycia prawdy o zbrodni sprzed 21 lat.

Zarząd Stowarzyszenia Wolnego Słowa:
Mirosław Chojecki, Konrad Bieliński, Wojciech Borowik, Janina Jankowska, Krzysztof Markuszewski, Stefan Melak, Jan Strękowski, Marcin Wolski

dodał: Mirek Chojecki komentarze [9]

Powered by News Asystent v1.5