Pełny tekst newsa:

 list przywódców podziemnej Solidarności do członków Stowarzyszenia Wolnego Słowa
Dodano: 20-03-2006, 15:49

Drodzy przyjaciele!

Zwracamy się do Was jako członków Stowarzyszenia Wolnego Słowa o reakcję na postępującą agresję Jarosława Kaczyńskiego w stosunku do naszych przyjaciół z ruchu demokratycznego i podziemnej "Solidarności" - Heleny Łuczywo i Adama Michnika.

Nie trzeba Wam przypominać, jak wielką rolę odegrali Helena i Adam w działalności opozycyjnej. Organizacja studenckiego protestu w marcu 1968 roku, działalność w Komitecie Obrony Robotników, wydawanie "Krytyki" i "Robotnika", utworzenie Agencji Prasowej "Solidarność" - to najważniejsze z ich licznych działań na rzecz Polski demokratycznej i niepodległej.

W stanie wojennym Helena prowadziła "Tygodnik Mazowsze" - największe pismo podziemne. Wtedy też my jako członkowie władz podziemnej "Solidarności" spotykaliśmy się z nią, ponieważ bez "Tygodnika" działalność kierownictwa "Solidarności" byłaby niezwykle trudna, jeżeli w ogóle możliwa.

Adam Michnik większość stanu wojennego spędził w więzieniu. W tym czasie wychodziły, przemycane z celi, jego książki i artykuły. Pozostawaliśmy z nim w stałym kontakcie.

Nie znamy działalności podziemnej Jarosława Kaczyńskiego, nie jesteśmy więc w stanie jej ocenić. Nie pamiętamy go z podziemnych spotkań, skrzynek kontaktowych i "spotkaniówek". Jednakże, jakakolwiek by ta działalność była, nic nie upoważnia go do rzucania paranoidalnych oskarżeń pod adresem ludzi, którzy umieli skutecznie walczyć z systemem totalitarnym.

Kiedy podobne kalumnie, jak żywo naśladujące PRL-owską propagandę, rzucają Bubel czy Radio Maryja, to możemy potraktować jako obrzydliwy i podły folklor polityczny. Jednak gdy czyni to człowiek odpowiedzialny za funkcjonowanie polskiego rządu, jest to zjawisko groźne.

Zabieraliście głos w wielu sprawach. Jesteśmy więc przekonani, że w imię prawdy i naszej wspólnej przeszłości poprzecie nasz protest.

Zbigniew Bujak, w stanie wojennym członek Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność", przewodniczący Regionu Mazowsze


Władysław Frasyniuk, członek TKK, przewodniczący Regionu Dolny Śląsk


Tadeusz Jedynak, członek TKK, przewodniczący Regionu Górny Śląsk


Stefan Jurczak, członek TKK, przewodniczący Regionu Małopolska


Bogdan Lis, członek TKK, przewodniczący Regionu Gdańsk


Jan Lityński, członek RKW Mazowsze


Grażyna Staniszewska, przewodnicząca Regionu Podbeskidzie


Andrzej Milczanowski, przewodniczący Regionu Szczecin

Stowarzyszenie Wolnego Słowa skupia osoby związane z podziemnym ruchem wydawniczym przed 1989 r.

odpowiedź Zarządu Stowarzyszenie Wolnego Słowa: [ czytaj tutaj ].

dodał: Krzysiek Markuszewski komentarze [10]

Powered by News Asystent v1.5