Pełny tekst newsa:

 nieco spóźniona relacja z Mińska
Dodano: 20-03-2006, 23:22

Powtórka z rozrywki

Wczoraj otrzymaliśmy od naszej korespondentki z Mińska informację o najściu milicji i KGB na siedzibę niezależnego Zjednoczenia Białoruskich Studentów. Jak widać, reżim łukaszenkowski stosuje stare, wypróbowane metody tak charakterystyczne dla wszelkich dyktatur komunistycznych, postkomunistycznych i autorytarnych: stosujemy prawo, kiedy jest to nam wygodne. A więc wprowadza się ustawy kagańcowe dla prasy, karze – wedle nowych przepisów – za obrazę majestatu prezydenta-kołchoźnika, a wszystko w majestacie „reżymnego” prawa. Ale jak się nie ma ochoty, jak się zapomniało albo jak się myśli, że nikt nie widzi, to prawo, nawet „reżymne” idzie w kąt i ani nakaz prokuratorski ani okazanie legitymacji nie są potrzebne.

Wiadomości z Białorusi

Wieczorem 18 marca po koncercie «Rock za swobodę» w jednym z parków Mińska koło 21:20 milicjanci włamali się do siedziby niezależnej białoruskiej organizacji studenckiej, Zjednoczenie Białoruskich Studentów (ZBS). Członkowie tej organizacji są aktywnymi uczestnikami kampanii prezydenckiej Milinkiewicza. Właśnie przygotowywali akcję solidarnościową ze studentami, relegowanymi z uniwersytetów z powodów politycznych. Według niesprawdzonych informacji milicjanci mieli zamiar zatrzymać aktywistów. Liczyli też na to, że znajdą dokumenty, dotyczące działalności organizacji. Jak twierdzą działacze ZBS, milicjanci wraz z pracownikami KGB czekali na studentów przed mieszkaniem i siłą wepchnęli ich do środka, nie pokazując legitymacji, ani sankcji prokuratorskiej. Kierownictwo ZBS zawiadomilo prasę i przedstawicieli organizacji międzynarodowych. Milicja i KGB zatrzymały dwóch działaczy ZBS. Funkcjonariusze skonfiskowali też sporo materiałów agitacyjnych, starych gazet i komputer.
Jest to kolejny dowód, że władza się boi ludzi, którzy wychodzą na ulice, żeby domagać się ogłoszenia prawdziwych wyników wyborów prezydenckich.
K. B., Mińsk

________________________________

mamy obiecane kolejne korespondencje
Będą się one ukazywać równocześnie na naszej stronie i w internetowych KONTRATEKSTACH (www.kontrateksty.pl)
km

dodał: Krzysiek Markuszewski komentarze [0]

Powered by News Asystent v1.5