Pełny tekst newsa:

 Zmarł członek SWS Bogusław Rogowski
Dodano: 19-07-2006, 13:08

Bogusław Rogowski ( 1942 – 2006)
Bogusław Rogowski urodził się 25 lipca 1942 roku na warszawskim Powiślu. Po upadku Powstania Warszawskiego został wysiedlony z rodziną z miasta i przez obóz przejściowy w Pruszkowie trafił do Częstochowy. Stąd po wojnie wyjechali Rogowscy do Korfantowa na Opolszczyźnie. Miłość do Warszawy okazała się jednak silniejsza i niebawem osiedli w podstołecznym Piastowie.
W 1956 r. Rogowski ukończył szkołę podstawową i podjął naukę w Zespole Szkół Zawodowych w Ursusie.
Pracę w fabryce „Ursus” rozpoczął w 1966 roku jako operator linii automatycznej CIMAT na wydziale bloku pędnego (BB) i pracował tam przez kilkanaście lat. Po skończeniu kursu mistrzowskiego został brygadzistą. W 1981 roku skończył technikum i miał awansować na mistrza, ale przeszkodził temu stan wojenny.
Polityką interesował się od dawna. Z domu wyniósł patriotyzm i niechęć do narzuconego Polsce systemu bolszewickiego. Jako czternastolatek przeszedł ogniową próbę w październiku 1956 roku. W 1968 roku jako młody robotnik opowiedział się po stronie studentów. W czerwcu 1976 roku był z pracownikami „Ursusa” na torach kolejowych. Nawiązał kontakty z KOR-em i w latach 1976-80 był kolporterem ulotek i nielegalnych pisemek.
1 i 2 lipca 1980 roku na wydziale BB wybuchł pierwszy w Polsce strajk po kolejnej podwyżce cen. Rogowski uważany był za jego prowodyra. Jego kolega Maciej Słowiński organizował strajk na sąsiednim wydziale BC. Potem fala strajków przetoczyła się przez cały kraj, aby osiągnąć kulminacyjny punkt na Wybrzeżu.
Rogowski jest wśród założycieli NSZZ „Mazowsze”, działa w „Solidarności”. Nigdy nie interesowały go zaszczyty, splendory i stanowiska. Chciał być na pierwszej linii. Dlatego nie pchał się do władz związku pozostając „tylko” przewodniczącym „Solidarności” u siebie na wydziale.
Po wprowadzeniu stanu wojennego jego wydział staje się bastionem „Solidarności”. Tu gromadzi się część strajkującej załogi. Strajk ten został spacyfikowany w nocy z 14 na 15 grudnia 1981 r. Rogowski uniknął aresztowania. Zostaje aresztowany kilka dni póżniej przy próbie organizacji kolejnego strajku. Wypuszczony z aresztu zabiera się za organizowanie podziemnych struktur związku w fabryce. Przez pewien czas jest szefem Tajnej Komisji Zakładowej. Zatrzymywany przez SB wielokrotnie przed różnymi świętami. W 1984 r. zostaje aresztowany za kolportaż nielegalnych pism i zbieranie składek związkowych. Po wypuszczeniu z aresztu zostaje wyrzucony z pracy w fabryce „Ursus”. Trafia do Zakładów im. Nowotki na Woli. Pracował tam do 1991 roku, gdy naiwnie postanowił ” wziąć sprawy w swoje ręce „ Kupił starą nysę i zabrał się za handel. Kariery nie zrobił. W 1993 roku wrócił do fabryki „Ursus”. Tym razem pracował w kontroli dostaw w zakładzie ciągników ciężkich.
Były to już złe czasy dla fabryki i nie ci działacze związkowi co kiedyś. Odszedł z „Ursusa” nie mogąc pogodzić się z tym co spotkało jego zakład.
Mieszkał w Piastowie starając się być jeszcze czynnym. We wrześniu ub. roku współorganizował obchody 25. lecia „Solidarności” w „Ursusie”.
Zmarł 8 lipca 2006 roku.dodał: SWS komentarze [1]

Powered by News Asystent v1.5