Pełny tekst newsa:

 Apel Mariusza Siembigi przeciw oporowi lustracyjnemu
Dodano: 12-04-2007, 18:29

Witam!

Przekazuję Wam apel o konieczności przeprowadzenia lustracji na polskich uczelniach. Jest to odpowiedź na akcję "oporu" części pracowników naukowych niektórych szkół wyższych.

Przypominam, iż w oświadczeniu lustracyjnym (Część A) należy wpisać "... : oświadczam, że nie pracowałem/-am, nie pełniłem/-am służby ani nie byłem/-am świadomym i tajnym współpracownikiem organów bezpieczeństwa państwa..." ( lub, że byłem/-am ... itd). W przypadku braku współpracy - nic więcej.

Ja znam sytuację z drugiej połowy lat 80. na Uniwersytecie Śląskim (Wydział Nauk Społecznych) i wiem, że - w zdecydowanej większości - osoby angażujące się w podziemny NZS nie mogły liczyć na oparcie w kadrze naukowej. Nie
mówiąc o faktach jawnego współdziałania z SB władz uczelnianych czy wydziałowych.. Dlatego prawda dotycząca działań niektórych z tych osób powinna być znana. Tak dla higieny życia publicznego.
Pamiętam, iż po ujawnieniu i zalegalizowaniu NZS nawet starania o przywrócenie osób wyrzuconych z uczelni po stanie wojennym napotykały wiele przeszkód. Taka to była seria niefortunnych zdarzeń...

Pozdrawiam i proszę o wpisy.

Mariusz Siembigadodał: Krzysiek Markuszewski komentarze [19]

Powered by News Asystent v1.5