Pełny tekst newsa:

 Targalski stanie przed inspekcją pracy
Dodano: 18-04-2007, 12:02

Po Stowarzyszeniu Wolnego Słowa, Radzie Etyki Mediów i komisji etyki Polskiego Radia oraz głosach oburzenia polityków i szefowej KRRiT Elżbiety Kruk, sprawą wypowiedzi wiceprezesa Jerzego Targalskiego zajął się rzecznik praw obywatelskich.

Janusz Kochanowski zwrócił się do głównego inspektora pracy z prośbą o zbadanie, czy Targalski nie naruszył kodeksu pracy, nakazującego pracodawcy poszanowanie godności i innych dóbr osobistych pracowników. W liście napisał, że słowa Targalskiego, m.in. o średniej wieku w Polskim Radiu "bliskiej tej na cmentarzu" (Targalski stwierdził tak w rozmowie z "Rz") są obraźliwe i uwłaczające godności człowieka.

Jednocześnie prezes Polskiego Radia Krzysztof Czabański zaproponował, żeby rada nadzorcza powołała komisję do zbadania zachowania wiceprezesa. Do zakończenia jej prac Targalski miałby być zawieszony.

Targalski zaszokował pracowników radia wypowiedziami dotyczącymi zwolnień. Według "Gazety Wyborczej" w rozmowie z długoletnią dziennikarką radiową Marią Szabłowską miał mówić m.in., że radio nie potrzebuje "starych kobiet" (Targalski zapowiedział pozwanie "GW" do sądu). Rada Etyki Mediów i komisja etyki w Polskim Radiu nie wydały jeszcze orzeczenia w tej sprawie. Ta ostatnia nie przesłuchała Targalskiego, gdyż był na urlopie.

Rada nadzorcza Polskiego Radia zbiera się w najbliższą sobotę. Prezes Czabański liczy, że wtedy zajmie się jego wnioskami. Czy Targalski powinien opuścić Polskie Radio? - Sprawa jest poważna. Jeśli zarzuty się potwierdzą, to nie mamy o czym rozmawiać - mówi.

Szefowa rady Irena Kleniewska nie wykluczyła, że zostanie złożony wniosek o odwołanie Targalskiego.

Inspekcja pracy badała już sytuację w spółce, rozmawiając z pracownikami o przebiegu zwolnień grupowych. Pracownicy mieli oświadczyć inspektorom, że w Polskim Radiu nie ma mobbingu.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_070418/kraj/kraj_a_6.html

dodał: SWS komentarze [20]

Powered by News Asystent v1.5