Pełny tekst newsa:

 07-03-2008 Zapomniany marzec 88 niepokornych studentów Lublina. Nie ma wolności bez Solidarności, nie ma sukcesu bez NZS-u. Uroczystości w Lublinie
Dodano: 25-02-2008, 16:41

Stowarzyszenie Pokolenia Niezależnych grupujące m.in. ówczesnych działaczy opozycji serdecznie zaprasza na spotkanie rocznicowe „Zapomniany marzec 88 niepokornych studentów Lublina. Nie ma wolności bez Solidarności, nie ma sukcesu bez NZS-u” pod honorowym patronatem Pana Krzysztofa Grabczuka Marszałka Województwa Lubelskiego, Pana Adama Wasilewskiego Prezydenta Miasta Lublina i Pana Jacka Weltera Dyrektora lubelskiego Oddziału IPN.

Obchody rozpoczną się 7 marca 2008 r. (piątek) o godzinie 17.00 w ACK UMCS Chatka Żaka prezentacją dorobku badań dr Doroty Gałaszewskiej – Chiliczuk z IPN nad niezależnym ruchem studenckim połączoną z dyskusją panelową. Ponadto odbędzie się projekcja nagranego na kasecie VHS filmu z 1988 r., oraz zostaną zaprezentowana archiwalia obejmujące materiał fotograficzny i podziemne publikacje.
Stowarzyszenie Pokolenia Niezależnych zamierza upamiętnić zdarzenia z 1988 r., które w Lublinie przyjęły formę studenckich protestów przeciwko władzy komunistycznej. Wydarzenia marcowe przyjęły formę studenckiego wiecu przed pomnikiem patronki UMCS zorganizowanego przez NZS we współpracy z KPN i innymi organizacjami opozycyjnymi. Niewątpliwy sukces wiecu spowodował ostrą reakcję SB, która 8 marca 1988 r. podjęła częściowo skuteczną próbę zatrzymywania lubelskich studentów udających się do Warszawy na rocznicowe obchody marca 1988. Represje obywały się na niespotykaną skalę, jak na ówczesne warunki 1988 r., gdyż sam fakt posiadania legitymacji studenckiej w czasie kontroli biletów w pociągu powodował zatrzymania na stacji Puławy oraz Warszawa Centralna kilkudziesięciu działaczy ruchu studenckiego i przypadkowych osób. Informacja o represjonowaniu lubelskich studentów została podana tego samego dnia przez Radio Wolna Europa.
Marzec 1988 jest umowną cezurą zmiany strategii podziemnego NZS w Lublinie. Od tego momentu jawne formy protestu niezależnego ruchu studenckiego uzyskały wzrastające poparcie środowisk uczelnianych. Zaowocowało to studenckimi strajkami i manifestacjami majowymi, które miały na celu wsparcie strajkujących robotników Huty Stalowa Wola i innych większych zakładów pracy domagających się legalizacji NSZZ „Solidarność”.

dodał: SWS komentarze [0]

Powered by News Asystent v1.5