Pełny tekst newsa:

 03-04-2008 Żydowskie Twarze. Żółtko i Eierweiss w Austriackim Forum Kultury, ul. Próżna 8 w Warszawie
Dodano: 01-04-2008, 15:37

Żydowskie Twarze. ŻÓŁTKO I EIERWEISS.


Od 3 kwietnia w Austriackim Forum Kultury w ramach wystawy Żółtko i Eierweiss będzie można oglądać wystawę kilkudziesięciu rysunków saty-rycznych o tematyce żydowskiej. Ekspozycję przygotowało Towarzystwo Kultury Żydowskiej BEIT WARSZAWA i Stowarzyszenie Wolnego Słowa w związku z obchodami 65 rocznicy powstania w getcie warszawskim.
Autorem wszystkich prezentowanych prac – w połowie lat trzydziestych wydrukowanych w tygodniku „Cyrulik warszawski” – jest Jerzy Zaruba. Autorami podpisów byli z kolei czytelnicy pisma, wśród nich Julian Tuwim i Mira Zimińska. Bohaterami rysunków jest dwóch panów: Żółtko i Eierweiss, którzy co tydzień – przez kilka lat – prowadzili ze sobą krótkie rozmowy na łamach „Cyrulika”. Na wystawie cała ich historia zamknięta została w 12 kolejnych miesiącach, z których ostatnim jest sierpień. Nieprzypadkowo – żydowski Nowy Rok rozpoczyna się zwykle we wrześniu. Wrzesień także zakończył dwudziestolecie międzywojenne.
Rysunki satyryczne Żydów – po doświadczeniach II wojny światowej – wzbudzają ogromne kontrowersje. Jedni uważają, że każda karykatura Żyda jest rysunkiem antysemickim, inni – że w ogóle karykatur żydowskich po Holokauście rysować i poka-zywać nie wypada. Nie zgadzamy się z tymi zarzutami. Bez postaci żydowskich historii karykatury polskiej jest nie do pomyślenia – mówią Magda Koralewska i Paweł Szapiro, kuratorzy wystawy.
Wystawie, którą warszawiacy po raz pierwszy mogli obejrzeć w stolicy w Centrum Informacji im. Jana Nowaka Jeziorańskiego, przy ul. Czerniakowskiej 178a, towarzyszy książka Żydowskie twarze Żółtko i Eierweiss, wydana jeszcze w 2006 roku.
Ekspozycję można oglądać do końca kwietnia,
od poniedziałku do piątku w godzinach 9 – 17
w „Korytarzu Artystycznym”
Austriackiego Forum Kultury
przy ulicy Próżnej 8 w Warszawie.

Wstęp wolny.
Więcej na: http://jajko.joo.eu/wystawa i www.beit.org.pl

dodał: SWS komentarze [0]

Powered by News Asystent v1.5