Pełny tekst newsa:

 Konstytucja dla Europy 1831 - opis spektaklu przygotowanego do prezentacji w dniu 2 maja br.
Dodano: 15-04-2008, 16:21

Opis projektu
„Polska Konstytucja dla Europy AD 1831”


W przeddzień Święta Majowego przypomnieć chcemy dokument sprzed 177 lat, datowany na 3 maja 1831 roku tekst „ Konstytucji dla Europy” Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego. W kontekście toczącej się debaty wokół ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego romantyczny projekt powstańców listopadowych prowokuje do pytań podstawowych dotyczących motywacji solidarnego jednoczenia się narodów Europy.
Organizatorzy, to jest Stowarzyszenie Wolnego Słowa, pragną oddać cześć twórcy wyżej wymienionej konstytucji w formie plenerowego spektaklu teatralno-muzycznego, którego trzon stanowić będzie odczytanie przez aktorów tekstu Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego.
Spektakl planuje się na dzień 2 maja w godzinach wieczornych przed Pałacem Staszica na placyku przed pomnikiem Kopernika. Przewidywany czas trwania 1,5 godziny. Forma spektaklu nawiązuje do tak zwanych żywych obrazów, które przedstawiane były w Teatrze Narodowym w okresie Powstania Listopadowego. Na dwustopniowej, okalającej pomnik scenie, członkowie legii mundurowych (ok. 25 osób) zainscenizują biwak po bitwie. Elementy dekoracji stanowić będą militaria z epoki, pirotechnicy przygotują dymy jako imitację ognisk. W centrum sceny stół nakryty zielonym suknem, stanowiący sekretariat polowy Jastrzębowskiego, towarzyszą mu buntownicy (6 mimów, którzy do tekstu wstępu i zakończenia Konstytucji odegrają ironiczne scenki-komentarze).
Aktorzy Teatru Polskiego (ok. 10 mężczyzn) odegrają projektodawców Konstytucji odczytując kolejne artykuły. Czytanie przerywane będzie przez Duchy Sybiru (ok. 16 statystów, studentów pokrytych białą farbą trzymających brzózki bezlistne wysokości ok. 4 metrów) towarzyszą im pieśni z Sybiru w wykonaniu solistów (E. Geppert, K. Groniec, M. Bałata, K. Gosztyła, R. Rynkowski). Na frontonie Pałacu Staszica pojawiają się efekty świetlne i laserowe, raz w formie czerwonych plam „zorzy” kołujących na niebieskim tle, a raz żółte gwiazdy na błękitnym tle.
W kontrze do Duchów Sybiru pojawią się pary ludowe (zespół Warszawianka UW lub Mazowsze) tańczące w rytm wielozwrotkowej pieśni o 3 Maja, którą śpiewa duet ludowy, ewentualnie z towarzyszeniem chóru, współgrają z nimi dzieci niosące symbole wiosny i zmartwychwstania, palmy łowickie.
Na dwóch amfiteatralnych podestach po dwóch stronach pomnika stoi chór wykonujący trzy pieśni bojowe z Powstania Listopadowego - lub dwie, jeśli bard z gitarą zaśpiewa jedną z nich.
Projekt wymaga oświetlenia i nagłośnienia właściwego imprezom plenerowym.
W zakończeniu spektaklu wykonawcy podejmą usytuowany w pobliżu stołu wieniec ku czci Jastrzębowskiego wręczając go wybranym osobom spośród zgromadzonych z prośbą o złożenie wieńca pod tablicą poświęconą pamięci Jastrzębowskiego w kościele Św. Krzyża.
Spektaklowi towarzyszyła będzie konferencja naukowa poświęcona twórcy Konstytucji dla Europy.

Organizacja całości: Stowarzyszenie Wolnego Słowa

Inicjator i autor projektu, scenariusz i reżyseria Olgierd Łukaszewicz,
scenografia Jerzy Kalina,
muzyka Janusz Grzywacz,
konsultacja literacka Ernest Bryll,
konsultacja naukowa Benon Dymek, Andrzej Borzym, Jeremi Sadowski.

dodał: SWS komentarze [2]

Powered by News Asystent v1.5