Pełny tekst newsa:

 Zmarła Larysa Gamska (1935 – 2008), członek SWS, współpracownik KOR i redakcji „Robotnika”, świadek historii XX wieku
Dodano: 30-12-2008, 19:20

24 grudnia zmarła w wyniku rozległej choroby nowotworowej Larysa Gamska.
Larysa urodziła się w 1935 roku w Moskwie. Podczas wojny przez niemal dwa lata głodowała z matką na Uralu, po czym udało się umieścić ją w domu dziecka Związku Patriotów Polskich w Zagorsku pod Moskwą.
Po maturze w 1956 roku przyjechała do Polski. Studiowała na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie zaprzyjaźniła się m.in. z Jackiem Kuroniem i Karolem Modzelewskim, co poskutkowało pierwszymi przesłuchaniami przez Służbę Bezpieczeństwa po opublikowaniu znanego „listu do członków Partii”.
W czasach korowskich aktywnie włączyła się w działalność kolportażową wydawnictw niezależnych. Jej mieszkanie, centralnie usytuowane w Warszawie, było przez dłuższy czas hurtowym punktem pakowania i rozdziału pisma „Robotnik”.
Larysa była człowiekiem głęboko wyczulonym na ludzką krzywdę i biedę. W ostatnich latach pomagała jednemu z przyjaciół z lat opozycji, który był chory i samotny.

Pożegnanie Larysy odbędzie się w czwartek 8 stycznia 2009 roku o godz. 9.00 w Domu Pogrzebowym Terra Levis na ul. Powązkowskiej 14 (naprzeciw Kościoła św. Boromeusza)

Przyjacieledodał: SWS komentarze [0]

Powered by News Asystent v1.5