Pełny tekst newsa:

 Czwartek 5 marca, godz. 18.00 - Jan Rulewski gościem Klubu Wolnego Słowa
Dodano: 02-03-2009, 13:56

Klub Wolnego Słowa
zaprasza
w czwartek 5 marca godzina 18.00, siedziba SWS
(ul. Marszałkowska 7, wejście od ul. E. Zoli).
na spotkanie z senatorem

Janem Rulewskim (PO)

Spotkanie będzie poświęcone nowelizacji tzw. ustawy kombatanckiej.

W trakcie dyskusji chcemy m.in. uzyskać odpowiedź na następujące pytania:

Co ta nowelizacja wnosi dla środowiska działaczy opozycji demokratycznej i podziemia solidarnościowego.

Czy i w jakim zakresie może ona polepszyć sytuację poszczególnych osób.

Kiedy możemy liczyć na skierowanie projketu rządowego pod obrady Sejmu.

Raz jeszcze zapraszamy na czwartkowe spotkania w Klubie Wolnego Słowa:
czwartek 5 marca godzina 18.00, siedziba SWS
(ul. Marszałkowska 7, wejście od ul. E. Zoli).


Jan Rulewski w klubie Stowarzyszenia Wolnego Słowa

Informacja o spotkaniu


W klubowy czwartek gościliśmy Jana Rulewskiego, senatora PO. Środowisko opozycji antykomunistycznej okresu PRL, zwłaszcza działaczy podziemia solidarnościowego zaniepokojone jest przewlekaniem prac nad tą ustawą, a w szczególności tym, że sejmowa podkomisja nie zebrała się dotychczas ani razu, gdyż nie ma obiecywanego projektu rządowego tej ustawy, jest natomiast projekt autorstwa grupy posłów PiS.

Janka uważamy za człowieka, który zna i rozumie problemy naszego środowiska, bo choć jest jednym z symboli Solidarności, to w okresie III RP był raz pod wozem, raz na wozie, tak jak wielu z nas.

Znany z bezpośredniości, nie ukrywał, że nie ma żadnej decyzji co do ustawy. Jej projekt dwukrotnie zdejmowany był z porządku obrad Rady Ministrów i dopóki premier Tusk tego nie zrobi, nikt inny nie spowoduje przyspieszenia prac nad ustawą. Klub Platformy jest zdyscyplinowany i jak powiedział Janek „ demokracja uległa rutynizacji”. Trzeba jednak walczyć i szukać sposobów dotarcia do premiera. Mimo kryzysu, kwestie finansowe nie powinny być tu przeszkodą, jest wiele niewydanych środków, m.in. przeznaczonych na odszkodowania za internowanie, itp.

Pytania i dyskusja dotyczyły problemu nieuwzględnienia w ustawie działaczy internowanych w obozach wojskowych, zwolnionych z pracy za działalność polityczną czy osób ukrywających się, a także zasad weryfikacji działaczy podziemia i udziału w tym stowarzyszeń i innych organizacji osób represjonowanych. Janek Rulewski podzielał nasze poglądy, ale praktycznie, tylko posłowie z podkomisji mogą wprowadzić do ustawy nasze żądania. Przy tej okazji przypomniał, że Platforma w programie wyborczym obiecywała likwidację Senatu i on jest zwolennikiem tego pomysłu. Jest zdania, że ta instytucja stwarza tylko złudzenia i przewleka proces legislacyjny.

Po trwającym ponad godzinę spotkaniu (wzięło w nim udział ok.50 członków SWS, a także przedstawiciele Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym 1981-1989 w Lublinie), przeszliśmy do części towarzyskiej, rozmów w podgrupach i czerwonego wina – bo taki jest program klubowych czwartków w SWS-ie.

Spotkanie prowadził Wiktor Mikusiński.

dodał: SWS komentarze [3]

Powered by News Asystent v1.5