Pełny tekst newsa:

 Czwartek 10 grudnia 2010 roku – manifestacja SWS pod ambasadą ChRL
Dodano: 10-12-2010, 16:57

W manifestacji pod ambasadą wzięło udział kilkadziesiąt osób. Odczytaliśmy petycję, której niestety nikt z personelu ambasady nie chciał odebrać.

Pan Hu Jintao
Przewodniczący
Chińskiej Republiki Ludowej

Szanowny Panie Przewodniczący,
Dzisiaj wręczana jest Pokojowa Nagroda Nobla, jej laureatem został przetrzymywany od dwóch lat w więzieniu znany chiński pisarz, obrońca praw człowieka Pan Liu Xiaobo.
Władze Chin ani jemu, ani nikomu z jego rodziny nie pozwoliły odebrać tej cieszącej się ogromnym międzynarodowym prestiżem nagrody.
My członkowie Stowarzyszenia Wolnego Słowa, całe polskie społeczeństwo nie możemy pogodzić się z taką sytuacją.
Apelujemy do Pana Przewodniczącego o natychmiastowe uwolnienie Liu Xiaobo oraz pozostałych więźniów politycznych.
Represjonowanie obywateli tylko za to, że głoszą swoje poglądy jest niegodne państwa którego kultura i cywilizacja liczy tysiąclecia, tym bardziej że historia uczy nas, że Wolność zawsze zwycięży.
Nasze Stowarzyszenie założone zostało przez ludzi więzionych w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, która była państwem komunistycznym.
Dziś dyktatury już nie ma, a byli więźniowie polityczni są cenionymi pisarzami, dziennikarzami, politykami powszechnie szanowanym w kraju i zagranicą.
Obecny Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski również był więźniem politycznym w PRL.
Zaś pierwszym prezydentem wolnej Polski został Lech Wałęsa, legendarny przywódca „Solidarności” i laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1983 roku.
Panie Przewodniczący, opinia publiczna w Polsce przygląda i będzie się przyglądała losom więźniów politycznych w Chinach.
Apelujemy raz jeszcze o uwolnienie Liu Xiaobo i pozostałych więźniów sumienia a także wykorzystanie ich potencjału i wiedzy w celu zbudowania demokratycznych i nowoczesnych Chin.

Z wyrazami Szacunku
za Zarząd Stowarzyszenia Wolnego Słowa
/-/
Wojciech Borowik
Prezes Zarządu Stowarzyszenia
Wolnego Słowa


dodał: SWS komentarze [0]

Powered by News Asystent v1.5