Ursus' 76
Zeszyt historyczny w XXX rocznicę protestu

(plik PDF - 3.9 MB)

Okazjonalny Zeszyt Historyczny Stowarzyszenia Wolnego Słowa „Ursus’ 76” zredagował Jerzy Domżalski. Autorami tekstów są wyłącznie mieszkańcy Ursusa, dawni działacze opozycji i podziemia.
Opis zdarzeń sprzed trzydziestu lat, zatytułowany „Gdy byliśmy warchołami”, ukazujący także nieznane do tej pory wątki, wykonał Jerzy Domżalski, autor nie wydanej jeszcze, a znakomitej monografii oporu solidarnościowego w Ursusie w latach osiemdziesiątych.
W tekście „Ludzie z torów” opisano późniejsze losy trzech przykładowych uczestników zdarzeń. Bohaterami są: Emil Broniarek, Mirosław Chmielewski i Marek Majewski.
Przejmujący jest cytat z „Podania”, czyli autentycznego podania o przywrócenie do pracy w Ursusie pracownika represjonowanego po Czerwcu’ 76.
„Pomoc dla robotników” – początki KOR-u polegające właśnie na pomocy dla represjonowanych i ich rodzin opisał Marek Jarosiński.

Warto przeczytać!

Plik jest w formacie PDF (3.9 MB). Aby ściągnąć plik, wystarczy kliknąć prawym klawiszem myszy w tytuł i wybrać opcję "zapisz element docelowy jako...".
Do odtwarzania tego pliku niezbędny jest program Adobe Acrobat Reader. Program ten można ściągnąć klikając na obrazek: