Noworoczna amnestia

 

    Wietnam uwolnił ponad osiem tysięcy więźniów w ramach amnestii przy okazji Nowego Roku. Pięciu z nich to więźniowie polityczni, w tym Ksiądz Tadeo Nguyen Van Ly, buddyjski mnich Wielebny Thich Thien Minh, lekarz Nguyen Dan Que, profesor Nguyen Dinh Huy i mnich Truong Van Duc.


    Stowarzysznie Reporterzy bez Granic wydało specjalne oświadczenie, oskarżające władzę w Hanoi o dalsze represje wobec tych osób. Polegają one m.in. na ciągłej kontroli przez tajniaków.
    Wielebny Thich Thien Minh, po wyjściu z więzienia, udzielił radiu "Wolna Azja" wywiadu, w którym oświadczył, że nie uznaje za wolność sytuacji, w której jego uwięzienie jest teraz przeniesione w inne miejsce. Thich Thien Minh miał 25 lat kiedy dostał skazany. Siedział w
więzieniach ciągle przez ostatnie 26 lat. Natomiast profesor Nguyen Dinh Huy (73 lat) i lekarz Nguyen Dan Que (63 lat) siedzieli 29 i 20 lat.
    Obserwatorzy zgodnie oceniają ten gest władz komunistycznych jako pozorne działanie. Amnestia objęła pięciu więźniów o najgłośniejszych nazwiskach, za kratami przebywa nadal ogromna rzesza więźniów sumienia. Naturalnie, władze komunistyczne twierdzą, że w Wietnamie nie ma więźniów politycznych. Twierdziły tak samo przed uwolnieniem tych pięciu.Dziekuje i pozdrawiam!
Van Anh