Dodaj stronę do "ulubionych"

XXX lat Niezależnych Mediów Elektronicznych w Polsce


Podgląd newsa:

 30-04-2008 Tekst Porozumienia pomiędzy Konwentem "S" a SWS
Dodano: 01-05-2008, 15:03

Porozumienie o współpracy


Zawarte w Gdańsku dnia 30 kwietnia 2008 roku między zrzeszającym działaczy pierwszej „Solidarności” Konwentem „Solidarności” a Stowarzyszeniem Wolnego Słowa – organizacją grupującą działaczy opozycji demokratycznej i podziemia solidarnościowego.
Mając na uwadze wspólny rodowód oraz zbieżne cele naszych organizacji, kierując się pragnieniem jak najbardziej skutecznego działania na rzecz Solidarności i Wolności postanawiamy nawiązać współpracę koncentrując się w szczególności na:

1. Reprezentacji i obronie interesów osób zaangażowanych w działalność opozycji demokratycznej i niezależnego ruchu związkowego w ich kontaktach z władzami publicznymi;

2. Zabieraniu głosu w sprawach istotnych dla społeczeństwa;

3. Dokumentacji i zabezpieczaniu dorobku opozycji i NSZZ „Solidarność”, a w szczególności zbieraniu relacji od uczestników wydarzeń, oraz udostępnianiu ich opinii publicznej;

4. Propagowaniu w kraju i na świecie roli Polski w obaleniu komunizmu;

5. Organizowaniu wzajemnej pomocy i wsparcie tych z nas, którzy znaleźli się w ciężkiej sytuacji życiowej;

6. Inicjowaniu integracji środowisk lokalnych;

7. Upamiętnianiu ważnych wydarzeń z dziejów NSZZ „Solidarność” i opozycji w PRL;

8. Dbaniu o prawdę o działaczach opozycji i niezależnego ruchu związkowego;

9. Współpracy przy projektach międzynarodowych, służących wspieraniu działań na rzecz praw człowieka na całym świecie.

Ponadto przedstawiciele porozumiewających się Stron uznali, że nadszedł już czas, by ustanowić odznakę przyznawaną przez Konwent „Solidarności” i Stowarzyszenie Wolnego Słowa, którą honorowane będą osoby zasłużone w walce z systemem komunistycznym.

W imieniu Stron powyższe porozumienie podpisali:

Lech WAŁĘSA
Przewodniczący Konwentu „Solidarności”

Mirosław CHOJECKI
Prezes Zarządu Stowarzyszenia Wolnego Słowa

Jednocześnie Strony postanowiły do koordynacji bieżących działań powołać Sekretariat w składzie: Tadeusz Jedynak – K„S” i Wojciech Borowik – SWS.

Stanowisko Porozumienia w sprawach ważnych dla Kraju i środowiska będzie reprezentowane przez wspólne wypowiedzi Lecha Wałęsy i Mirosława Chojeckiego.

Porozumienie sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze Stron.

Gdańsk, dnia 30 kwietnia 2008 roku.

dodał: SWS

Komentarze do newsa:

Dodano: 02-05-2008, 11:06
Host: NAT-3.autocom.pl, IP: 213.134.160.226

To SWS będzie teraz bronić Bolka?
Czy to porozumienie ma związek z planowaną na maj publikacją książki o najważniejszym agencie?

autor: oficer prowadzący

Dodano: 02-05-2008, 22:43
Host: egg38.internetdsl.tpnet.pl, IP: 83.15.10.38

A TW"Bolek" to z Konwentu której "S" pierwszej czy drugiej ? Pierwszą odznakę to pewnie dla kaprala ?
Tadeusz a TY co tam robisz, nie daj zniszczyc tego na co zapracowales?

autor: LechO

Dodano: 03-05-2008, 11:29
Host: cwt26.internetdsl.tpnet.pl, IP: 83.19.127.26

Dyskutujemy:
swkatowice.mojeforum.net/p orozumienie-sws-z-konwentem-s-temat-vt4471.html

autor: TL

Dodano: 04-05-2008, 19:03
Host: evdo-78-30-102-6.subscribers.sferia.net, IP: 78.30.102.6

Takie porozumienie ma sens, bo wzmacnia nasze środowisko w działaniach na zewnątrz, a także ułatwia wymianę informacji wewnątrz. Mam jednak pytanie: jak będą przebiegały konsultacje wspólnych wystąpień? Czy planowany jest program współpracy i jak powstaje? Co to porozumienie znaczy dla szeregowych członków SWS, jaki będą mieli wpływ na wzajemną współpracę? Czy będą brane pod uwagę głosy krytyczne? Wałęsa i dziś miewa nieprzemyślane pomysły i rzuca słow w sposób nieodpowiedzialny. Może to porozumienie będzie miało także na jego działania dobry wpływ? Fakt jego zawarcia wymaga chyba wyartykułowania stanowiska w sprawie naszego stosunku do Lecha Wałęsy. Niezależnie od ludzkich słabości i braku odwagi do jasnego, transparentnego przyznania się do życiowych kompromisów z lat 70-ych, Lech Wałęsa jest ważną postacią w drodze do Niepodległości. (Zostawmy "Bolka" na boku, bo ciągłe wracanie do tego incydentu niszczy nas samych. Wielu bohaterów dziś atakujących Wałęsę też miało chwile słabości. ) Nie mniej trzeba znaleźć jakąś procedurę, dzieki której współpraca z K "S" będzie akceptowana przez całe SWS. Jaką? Nie wiem.

autor: Niezależna

Dodano: 06-05-2008, 09:22
Host: aatk253.neoplus.adsl.tpnet.pl, IP: 83.5.248.253

Nie bylem uczestnikiem rozmow i nie jestem sygnatariuszem. Wszakze uwazam, ze to porozumienie jest wazne. Szczegolnie jest wazne w kontekscie nowelizacji ustawy kombatanckiej tak, by przyjela ona od poczatku ksztalt mozliwie najbardziej satysfakcjonujacy nasze srodowisko. Dodam, ze juz dzis zaowocowalo to apelem o inny charakter procedury zmierzajacej do wyplaty odszkodowan ofiarom komunistycznych represji. Byc moze - trzeba bedzie nadal ten temat drazyc.
Jest jasne, ze Konwent "Solidarnosci", a w szczegolnosci osoba Lecha Walesy, jest goraco zainteresowany kwestiami z tych dziedzin i jest waznym naszym sojusznikiem.
Wreszcie - SWS podjal sie, u progu swej dzialanosci, misji pracy na rzecz konsolidacji calego srodowiska dawnej opozycji i podziemia.
Rzucanie oskarzen nie jest naszym zadaniem. Juz jestesmy poobijani, zapewnie nie rzadko w wyniku prowokacji, ktorym ulegalismy i jesli nie staralibysmy sie tego zahamowac, to tylko diabel by sie cieszyl...

autor: km.

Dodano: 06-05-2008, 10:52
Host: c213-89-101-6.bredband.comhem.se, IP: 213.89.101.6

Nie mam najmniejszego zamiaru wchodzić w jakiekolwiek układy czy porozumienia z TW "Bolkiem" (vel "mędrcem europejskim"), który z racji swej błyskotliwości intelektualnej stał się dla komunistów cennym partnerem w rozmowach przy Okrągłym Stole", ani też ze środowiskiem przez niego reprezentowanym. On nie reprezentuje całej "S".
Porozumienie to zostało zawarte ponad głowami członków SWS, bez jakiejkolwiek konsultacji czy dyskusji z nimi. Nie chodzi o szlachetną intencję porozumienia lecz o to, z kim się je zawiera. Szlachetne intencje nie są do pogodzenia z ludżmi o nieszlachetnej przeszłości. "Dawanie sobie spokoju z Bolkami" byłoby zgodą na TRIUMF KŁAMSTWA, byłoby zgodą na triumf falszywych legend i zgodą na dyzmizm Wałęsy. Wystarczy porównać z nim takie postaci jak Andrzej Gwiazda lub Anna Walentynowicz, czy choćby Krzysztof Wyszkowski, którzy to nigdynie splamili się współpracą z SB.

TS

autor: Tomasz Strzyżewski

do góry | ostatnie newsy [5]


Powered by News Asystent v1.5


STOWARZYSZENIE WOLNEGO SŁOWA

tel. (022)405-66-30; (022)405-66-31; fax. (022)828-52-52
e-mail: sws@sws.org.pl
ul. Marszałkowska 7
00-626 Warszawa

Za zamieszczone teksty odpowiada Zarząd SWS.
Komentarze oraz wypowiedzi na Forum Dyskusyjnym wyrażają poglądy autorów.
Kreacja strony WWW oraz wdrożenie modułów forum i galerii: Robert Franckowski