Dodaj stronę do "ulubionych"

XXX lat Niezależnych Mediów Elektronicznych w Polsce


Podgląd newsa:

 Oświadczenie w sprawie wyboru kandydatów do Rad Nazorczych mediów publicznych
Dodano: 07-01-2011, 14:31

Warszawa, 7 stycznia 2011 r.

OŚWIADCZENIE W SPRAWIE WYBORU KANDYDATÓW
DO RAD NADZORCZY MEDIÓW PUBLICZNYCH


Stowarzyszenie Wolnego Słowa wyraża najwyższe zaniepokojenie sytuacją w mediach publicznych.
Nadzieja na odpartyjnienie i uniezależnienie mediów publicznych od polityków i bieżącej polityki oddala się wraz z przedłużającą się procedurą wyboru rad nadzorczych Polskiego Radia i Telewizji przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Mimo wcześniejszych zapowiedzi Rada do dziś tego nie uczyniła.
Nowy Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji zapowiadał odpartyjnienie mediów. Trzymamy Go za słowo. Pozostawienie władz telewizji i radia, które nie mają już mandatu do kierowania tymi instytucjami byłoby niebywałym skandalem, tym bardziej, że związane są one z jednym z ugrupowań politycznych (SLD).
Winę za ten stan ponoszą wszystkie partie polityczne, które od lat z publicznych mediów czyniły, czynią obecnie i – wszystko niestety na to wskazuje – nadal zamierzają czynić swoją tubę propagandową.
Nieustanne zmiany kadrowe, usuwanie „nie swoich” dziennikarzy i zdejmowanie z anteny nieprawomyślnych programów przez wszystkie dotychczas zarządzające mediami ekipy jest żenujące i nie może być akceptowane przez opinię publiczną.
Jeżeli Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie wybierze w najbliższym czasie, niezależnych od partii politycznych i polityków, władz spółek publicznych, to jej misja powinna się zakończyć. W takiej sytuacji Sejm powinien znowelizować Ustawę o Radiofonii i Telewizji by ostatecznie odebrać politykom wpływ na media publiczne, a Krajową Radę Radiofonii i Telewizji wyłonić w takim kształcie, który umożliwi w porozumieniu z organizacjami społecznymi wyłonienie kompetentnych i apolitycznych władz mediów publicznych.

Zarząd Stowarzyszenia Wolnego Słowa


dodał: SWS

Komentarze do newsa:

Dodano: 08-01-2011, 20:50
Host: 86-91-N1.aster.pl, IP: 85.222.86.91

W dniu 6.01.2011 roku Zarząd ZZPT TVP SA Wizja wystosował List Otwarty do Przewodniczącego KRRiT Pana Jana Dworaka w sprawie odpolitycznienia mediów publicznych.

Tu możesz udzielić poparcia dla Listu Otwartego ZZPT TVP SA Wizja do Pana Jana Dworaka Przewodniczącego KRRiT, wysyłając mail bezpośrednio z formularza

wizjatvp.pl/?p=2086

Tu możesz dodatkowo podpisać List Otwarty ZZPT TVP SA Wizja do Pana Jana Dworaka Przewodniczącego KRRiT na stronie petycje.pl

www.petycje.pl/petycjeP odglad.php?petycjeid=6291


Mariusz Jeliński
Rzecznik Prasowy

6.01.2011 List otwarty ZZPT TVP SA Wizja do Przewodniczącego KRRiTw sprawie odpolitycznienia mediów publicznych

Pan Jan Dworak

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Szanowny Panie Przewodniczący,

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji z sierpnia 2010, a przede wszystkim sposób wyboru Rad Nadzorczych mediów publicznych miały przynieść zmiany funkcjonowania polskiego radia i telewizji – i to co najważniejsz...

autor: wizja

Dodano: 08-01-2011, 20:52
Host: 86-91-N1.aster.pl, IP: 85.222.86.91

i to co najważniejsze -być krokiem na drodze do ich odpolitycznienia.

Konkurs, publiczne przesłuchania kandydatów w obecności dziennikarzy, ważne rozmowy o istocie mediów publicznych w Polsce, ich przyszłości, programie, realizacji misji stwarzały nadzieję, że jest to możliwe, że powołani zostaną najlepsi.

Jednak pojawiające się od paru tygodni informacje prasowe na temat problemów z wyborem członków Rady Nadzorczej, wypowiedzi niektórych przedstawicieli Stowarzyszenia Ordynacka każą w to wątpić i boleśnie przypominają, że publiczne media – a szczególnie Telewizja – nadal są przedmiotem targów politycznych, łupem do wzięcia przez grupy towarzysko – biznesowe.

Nie liczy się dobro społeczne, nie liczą potrzeby odbiorców. Już teraz prowadzi się politykę faktów dokonanych, dokonuje się zmian, które uderzają w istotę Telewizji Publicznej. Przykładem jest chociażby komercjalizacja programu i będąca tego efektem rezygnacja z emisji programów regionalnych w paśmie programu 2, co pozbaw...

autor: wizja

Dodano: 08-01-2011, 20:52
Host: 86-91-N1.aster.pl, IP: 85.222.86.91

programu 2, co pozbawia dużą część odbiorców ustawowo zagwarantowanego dostępu do informacji i publicystyki przygotowywanej przez oddziały terenowe TVP.

Telewizja Polska jest własnością społeczną, podstawowym elementem demokratycznego państwa i nie może być traktowana jako czyjakolwiek własność.

Telewizja Polska jest marką o którą trzeba walczyć i którą należy zachować, instytucją, w której muszą być przestrzegane standardy profesjonalizmu i obiektywnego dziennikarstwa, a nie politycznej uległości i partyjnej służalczości.

Panie Przewodniczący,

Zwracamy się do Pana z prośbą o wybór członków Rad Nadzorczych zgodnie z oceną merytoryczną ich wiedzy i kompetencji. To określi, jakie będą media publiczne w przyszłości – czy uda się je wreszcie wyrwać z obłędnego kręgu różnego rodzaju politycznych układów.

Uważamy, że konstytucyjny organ jakim jest KRRiT musi stać na straży interesu państwa i obywateli, dlatego zwracamy się do jej członków o decyzję, która będzie gwarantować przestrzeganie nasz...

autor: wizja

Dodano: 08-01-2011, 20:53
Host: 86-91-N1.aster.pl, IP: 85.222.86.91

przestrzeganie naszych podstawowych praw, jako odbiorców Telewizji publicznej.

Wnosimy także o upublicznienie nagrań z przesłuchań, aby każdy obywatel miał możliwość odpowiedzi na pytanie, kto w tym konkursie był najlepszy.

Twórcy i Technicy ze ZZPT TVP SA Wizja

Zarząd ZZPT TVP SA Wizja

autor: wizja

Dodano: 10-01-2011, 05:56
Host: 86-91-N1.aster.pl, IP: 85.222.86.91

Tu możesz udzielić poparcia dla Listu Otwartego ZZPT TVP SA Wizja do Pana Jana Dworaka Przewodniczącego KRRiT, wysyłając mail bezpośrednio z formularza

wizjatvp.pl/?p=2086

Tu możesz dodatkowo podpisać List Otwarty ZZPT TVP SA Wizja do Pana Jana Dworaka Przewodniczącego KRRiT na stronie petycje.pl

www.petycje.pl/petycjeP odglad.php?petycjeid=6291

autor: wizja

Dodano: 15-01-2011, 01:41
Host: evdo-78-30-84-110.subscribers.sferia.net, IP: 78.30.84.110

SWS powinno reagować na konkretne zamykanie dostępu do anteny TVP autorom, których spojrzenie na polską rzeczywistość i poglądy nie odpowiadają aktualnie zarządzającym TVP I PR. Pilnować zasady PLURALIZMU - to nasze zadanie. Powinniśmy protestować przeciwko decyzjom usuwania z TVP programów B.Wildsteina, J.Pospieszalskiego, "Antysalonu" itp. Dla dobra polskiej demokracji te osobowości powinny obok Tomasza Lisa i Jacka Żakowskiego mieć miejsce w mediach publicznych.
Nawoływanie do rozwiązania KRRiT jest bez sensu i nie leży w naszych kompetencjach. Wiadomo, że przy obecnej scenie politycznej jakakolwiek nowe ciało decyzyjne będzie także łupem politycznych rozgrywek. Na to nie mamy wpływu, możemy natomiast oceniać efekt programowy ich zarządzania. Tu możemy i powinniśmy naciskać ze wszystkich sił. To jest skandal, ba za publiczne pieniądze serwowano nam jeden SLD-owski punkt widzenia. My monitorujemy WOLNOŚĆ SŁOWA ! A jaka jest ta wolność, skoro wycina się programy i dziennikarzy inaczej myślących ?

autor: Janina Jankowska

do góry | ostatnie newsy [5]


Powered by News Asystent v1.5


STOWARZYSZENIE WOLNEGO SŁOWA

tel. (022)405-66-30; (022)405-66-31; fax. (022)828-52-52
e-mail: sws@sws.org.pl
ul. Marszałkowska 7
00-626 Warszawa

Za zamieszczone teksty odpowiada Zarząd SWS.
Komentarze oraz wypowiedzi na Forum Dyskusyjnym wyrażają poglądy autorów.
Kreacja strony WWW oraz wdrożenie modułów forum i galerii: Robert Franckowski