Dodaj stronę do "ulubionych"

XXX lat Niezależnych Mediów Elektronicznych w Polsce


Podgląd newsa:

 18 grudnia br., Promocja książki "Czerwiec 1976 w Ursusie", wydanej przy współpracy z SWS
Dodano: 12-12-2006, 18:34

Zapraszamy na promocję książki

„Czerwiec 1976 w Ursusie”

Wydanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Archiwum Państwowego m.st. Warszawy

Przy współpracy Stowarzyszenia Wolnego Słowa

Promocja książki odbędzie się 18 grudnia 2006 r.( poniedziałek) o godz. 16.30 w Pracowni Naukowej Archiwum Państwowego m.st. Warszawy przy ul. Krzywe Koło w Warszawie.

Publikacja jest próbą przedstawienia wydarzeń czerwca 1976 r. w Ursusie przy użyciu techniki swoistego kolażu. Na komponenty owego kolażu składają się zarówno materiały z zasobu Archiwum Kancelarii Prezydenta, Archiwum Akt Nowych, Archiwum Państwowego m. st. Warszawy, ze zbiorów prywatnych zgromadzonych na wystawie z okazji 29 rocznicy wydarzeń w Ursusie, w tym ze zbiorów Henryka Wujca, kilka fotografii z Archiwum Akt Nowych, jak i relacje uczestników wydarzeń czerwca 1976 r. w Ursusie, spisane przez Jerzego Domżalskiego ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa. Ujęcie tematu w ten sposób daje nam możliwość obserwacji zderzenia dwóch rzeczywistości – rzeczywistości PZPR, organizującej natychmiastową kampanię propagandową mającą na celu potępienie „warchołów” i realizującej operację „Lato 76” z rzeczywistością potępionych i represjonowanych uczestników protestu. W tematykę wprowadza nas wstęp autorstwa Pawła Sasanki, historyka z Instytutu Pamięci Narodowej.

Książka ma układ rzeczowo-chronologiczny. Wśród opublikowanych dokumentów odnaleźć można przede wszystkim materiały Komitetu Fabrycznego PZPR w Zakładach Mechanicznych „Ursus”, Komitetu Warszawskiego PZPR, Prokuratury Generalnej, Polskiej Agencji Prasowej, Komitetu Centralnego PZPR oraz Kancelarii Rady Państwa pozwalające na odtworzenie przebiegu wydarzeń w Ursusie i odwetowych działań podjętych przez władzę, a także materiały Komitetu Obrony Robotników z początkowego okresu jego działalności, zawierające informacje o skali represji i rodzajach pomocy, jakiej udzielono poszkodowanym. Dla porównania sytuacji w różnych zakładach pracy w stolicy w publikacji zamieszczono także akta Komitetów Zakładowych PZPR Huty Warszawa i Zakładów Mechanicznych im. Nowotki. Relacje uczestników czerwcowych wydarzeń - Romana Bielańskiego, Emila Broniarka, Mirosława Chmielewskiego, Krystyny Lelonkiewicz, Marka Majewskiego i Stanisławy Wandy Popiołek , a także dzienniczek wydarzeń autorstwa Jerzego Domżalskiego, choć różnią się niejednokrotnie w detalach, łączy jedno – sprzeciw wobec brutalnej polityki partii i łamaniu podstawowych praw człowieka.


dodał: SWS

Komentarze do newsa:

Dodano: 20-12-2006, 09:48
Host: cqk39.neoplus.adsl.tpnet.pl, IP: 83.31.242.39

Jurku

Serdecznie gratuluję

przepraszam, że nie byłem

Krzysiek

autor: km

do góry | ostatnie newsy [5]


Powered by News Asystent v1.5


STOWARZYSZENIE WOLNEGO SŁOWA

tel. (022)405-66-30; (022)405-66-31; fax. (022)828-52-52
e-mail: sws@sws.org.pl
ul. Marszałkowska 7
00-626 Warszawa

Za zamieszczone teksty odpowiada Zarząd SWS.
Komentarze oraz wypowiedzi na Forum Dyskusyjnym wyrażają poglądy autorów.
Kreacja strony WWW oraz wdrożenie modułów forum i galerii: Robert Franckowski