Dodaj stronę do "ulubionych"

XXX lat Niezależnych Mediów Elektronicznych w Polsce


Podgląd newsa:

 14-01-2010 Oświadczenie Zarządu SWS ws. postępowania prokuratury wobec dzienikarzy
Dodano: 14-01-2010, 12:55

Warszawa, 14 stycznia 2010 roku


OŚWIADCZENIE ZARZĄDU SWS


Stowarzyszenie Wolnego Słowa stanowczo protestuje przeciwko praktykom prokuratury, stawiającej zarzuty dziennikarzom z powodu ujawniania tajemnic. Dziś dotknęło to dziennikarzy TVN i Radia Zet, jutro może spotkać innych. Takie podejście jest reliktem okresu kiedy dziennikarze byli funkcjonariuszami „frontu ideologicznego”. W wolnej Polsce dziennikarze reprezentują społeczeństwo, a nie władze, mają więc prawo i obowiązek przekazywać obywatelom wszelkie informacje, w tym również te, które dotyczą funkcjonowania państwa i jego instytucji.
Zasada zachowania tajemnicy dotyczy tych, którzy do jej przestrzegania się zobowiązali, zaś obowiązkiem dziennikarzy jest informowanie opinii publicznej o wszystkich ważnych sprawach, również tych, które miały być przed nią ukryte.

Wojciech BOROWIK
Prezes Zarządu
Stowarzyszenia Wolnego Słowa

dodał: SWS

Komentarze do newsa:

Dodano: 14-01-2010, 14:30
Host: 91.208.10.65, IP: 91.208.10.65

Nie odnoszę się do konkretnej sprawy konkretnych dziennikarzy ale muszę zaprotestować przeciwko sposobowi rozumowania przedstawionemu w uzasadnieniu oświadczenia:
1. nie jest prawdą, jakoby każda tajemnica państwowa była skierowana przeciwko społeczeństwu. To właśnie takie myślenie jest reliktem. Są takie tajemnice, których dochowanie leży w interesie społeczenstwa.
2. nie jest prawdą, że "Zasada zachowania tajemnicy dotyczy tych, którzy do jej przestrzegania się zobowiązali". Obowiązek zachowania tajemnicy leży (ustawowo) na każdym obywatelu, który dowie się że informacja, którą zna, jest objęta tajemnicą. Dziennikarze w większości są obywatelami. Jeśli chcemy to zmienić, to opracujmy odrębny system odpowiedzialności dziennikarza za jego czyny. Wtedy będziemy mieli wolność prasy a nie swobodę prasy. To nie są synonimy.
Powtarzam, że chodzi mi o zasady ogólne a nie o konkretną sprawę dziennikarzy TVN i Radia Zet.
Pozdrawiam,
Darek Kupiecki

autor: DarekK

do góry | ostatnie newsy [5]


Powered by News Asystent v1.5


STOWARZYSZENIE WOLNEGO SŁOWA

tel. (022)405-66-30; (022)405-66-31; fax. (022)828-52-52
e-mail: sws@sws.org.pl
ul. Marszałkowska 7
00-626 Warszawa

Za zamieszczone teksty odpowiada Zarząd SWS.
Komentarze oraz wypowiedzi na Forum Dyskusyjnym wyrażają poglądy autorów.
Kreacja strony WWW oraz wdrożenie modułów forum i galerii: Robert Franckowski