Dodaj stronę do "ulubionych"

XXX lat Niezależnych Mediów Elektronicznych w Polsce


Podgląd newsa:

 Debata nad książką "Solidarność podziemna 1981–1989"
Dodano: 14-06-2006, 19:30

Czwartek, 22 czerwca o godzinie 18.00


Dom Spotkań z Historią
oraz Stowarzyszenie „Archiwum Solidarności”
wraz z Instytutem Studiów Politycznych
Polskiej Akademii Nauk


mają zaszczyt zaprosić Państwa
na wielką debatę na temat książki

Solidarność podziemna 1981–1989
pod red. Andrzeja Friszke


Na blisko 800 stronach Solidarności podziemnej znajdują się szczegółowe omówienia działalności m.in: Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej, Regionalnego Komitetu Strajkowego w Gdańsku i Wrocławiu, Rgionalnego Komitetu Wykonawczego „Mazowsze”, MKK Wola, Międzyzakładowego Robotniczego Komitetu „Solidarności”, „Tygodnika Wojennego”, struktur regionalnych w Małopolsce i Łodzi.

Książka w pełnym znaczeniu tego słowa przełomowa — jeszcze przed ukazaniem się wywołała wiele kontrowersji w środowiskach byłych działaczy podziemia. Jej autorami są historycy młodego i średniego pokolenia.

Podczas dyskusji z udziałem autorów i bohaterów książki oraz dr. hab. Antoniego Dudka (IPN) postaramy się odpowiedzieć na pytania o to, jak pisać historię „Solidarności” w podziemiu — czy dać pierwszeństwo aktom SB czy wysłuchać głosu działaczy opozycji.


Debata odbędzie się w czwartek 22 czerwca
w Domu Spotkań z Historią (Warszawa, ul. Karowa 20)
o godzinie 18.00.


Serdecznie zapraszamy!

Organizatorzy

dodał: Konrad Bieliński

Komentarze do newsa:

Dodano: 26-06-2006, 07:43
Host: aqr122.internetdsl.tpnet.pl, IP: 83.17.177.122

Ostatnie zdanie tekstu zaproszenia - "...jak pisać historię „Solidarności” w podziemiu — czy dać pierwszeństwo aktom SB czy wysłuchać głosu działaczy opozycji" - odbierałem, jeszcze przed imprezą, jako prowokacyjne sformułowanie, które miałoby pobudzić do dyskusji. Bo trudno byłoby je potraktować serio, jako alternatywę czy dylemat.
I nikt też, na samym spotkaniu, nie był na tyle szalony, by coś takiego głosić. Dr Dudek ujawnił np. swoją wiedzę nt. zespołu w SB zajmującego się bibułą (nie wiem czy chodziło tylko pisma czy i wydawnictwa; umknęło mi), tzn. że są jakieś ogólne sprawozdania, gdzie jest m.in. mowa o 'częściowej infiltracji' (tych grup)... tyle że nie zachowały się materiały, czy raporty bazowe, na których się opierano. Wcięło, więc nie wiadomo nawet jak rozumieć samo sformułowanie, o jaką 'część' mogłoby chodzić: 5, 50 czy może 95% podziemia. Z tym że, jak uprzedził lojalnie dr D., mają jeszcze ileś kilometrów akt nie przekopanych, więc zawsze może się coś znaleźć. (Już ...

autor: bigos

Dodano: 26-06-2006, 08:42
Host: aqr122.internetdsl.tpnet.pl, IP: 83.17.177.122

obcięło mi komentarz j.w. pewnie są jakieś limity objętości.
więc zamknę krótko to co się urwało w ten sposób...
że choć nie było konkretnego powodu i nikt tego nawet nie forsował - dyskusja w kółko wracała do tych akt, co ich właściwie nie ma itd.
nikt podważał, "że przede wszystkim trzeba opisać struktury.." (zanim się to podziemie całkiem nie zapadnie w glebę) i żadne sesnacyjne historie o agentach tego nie zastąpią. po czym: siup i znów skok w te archiwa i akta j.w.
ja nie jestem jakimś fanatycznym przeciwnikiem lustracji, żeby było jasne. a te akta dotyczące bibuły, całych spraw, nie personaliów, o których mówił Dudek, gdyby się jakieś znalazły a propos rzeczy mi znanych - to bym chętnie przejrzał). tylko, że jak się wszystko z jednym rymuje - to to jest po prostu zaj.b. to nawet nie dr D. jakoś na to naciskał. samo tak szło. a jeśli chodzi o dr D., to inna rzecz wydała mi się ważniejsza, b. znamienna - spojrzenie.

autor: bigos

do góry | ostatnie newsy [5]


Powered by News Asystent v1.5


STOWARZYSZENIE WOLNEGO SŁOWA

tel. (022)405-66-30; (022)405-66-31; fax. (022)828-52-52
e-mail: sws@sws.org.pl
ul. Marszałkowska 7
00-626 Warszawa

Za zamieszczone teksty odpowiada Zarząd SWS.
Komentarze oraz wypowiedzi na Forum Dyskusyjnym wyrażają poglądy autorów.
Kreacja strony WWW oraz wdrożenie modułów forum i galerii: Robert Franckowski