Dodaj stronę do "ulubionych"

XXX lat Niezależnych Mediów Elektronicznych w Polsce


Podgląd newsa:

 list przywódców podziemnej Solidarności do członków Stowarzyszenia Wolnego Słowa
Dodano: 20-03-2006, 15:49

Drodzy przyjaciele!

Zwracamy się do Was jako członków Stowarzyszenia Wolnego Słowa o reakcję na postępującą agresję Jarosława Kaczyńskiego w stosunku do naszych przyjaciół z ruchu demokratycznego i podziemnej "Solidarności" - Heleny Łuczywo i Adama Michnika.

Nie trzeba Wam przypominać, jak wielką rolę odegrali Helena i Adam w działalności opozycyjnej. Organizacja studenckiego protestu w marcu 1968 roku, działalność w Komitecie Obrony Robotników, wydawanie "Krytyki" i "Robotnika", utworzenie Agencji Prasowej "Solidarność" - to najważniejsze z ich licznych działań na rzecz Polski demokratycznej i niepodległej.

W stanie wojennym Helena prowadziła "Tygodnik Mazowsze" - największe pismo podziemne. Wtedy też my jako członkowie władz podziemnej "Solidarności" spotykaliśmy się z nią, ponieważ bez "Tygodnika" działalność kierownictwa "Solidarności" byłaby niezwykle trudna, jeżeli w ogóle możliwa.

Adam Michnik większość stanu wojennego spędził w więzieniu. W tym czasie wychodziły, przemycane z celi, jego książki i artykuły. Pozostawaliśmy z nim w stałym kontakcie.

Nie znamy działalności podziemnej Jarosława Kaczyńskiego, nie jesteśmy więc w stanie jej ocenić. Nie pamiętamy go z podziemnych spotkań, skrzynek kontaktowych i "spotkaniówek". Jednakże, jakakolwiek by ta działalność była, nic nie upoważnia go do rzucania paranoidalnych oskarżeń pod adresem ludzi, którzy umieli skutecznie walczyć z systemem totalitarnym.

Kiedy podobne kalumnie, jak żywo naśladujące PRL-owską propagandę, rzucają Bubel czy Radio Maryja, to możemy potraktować jako obrzydliwy i podły folklor polityczny. Jednak gdy czyni to człowiek odpowiedzialny za funkcjonowanie polskiego rządu, jest to zjawisko groźne.

Zabieraliście głos w wielu sprawach. Jesteśmy więc przekonani, że w imię prawdy i naszej wspólnej przeszłości poprzecie nasz protest.

Zbigniew Bujak, w stanie wojennym członek Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność", przewodniczący Regionu Mazowsze


Władysław Frasyniuk, członek TKK, przewodniczący Regionu Dolny Śląsk


Tadeusz Jedynak, członek TKK, przewodniczący Regionu Górny Śląsk


Stefan Jurczak, członek TKK, przewodniczący Regionu Małopolska


Bogdan Lis, członek TKK, przewodniczący Regionu Gdańsk


Jan Lityński, członek RKW Mazowsze


Grażyna Staniszewska, przewodnicząca Regionu Podbeskidzie


Andrzej Milczanowski, przewodniczący Regionu Szczecin

Stowarzyszenie Wolnego Słowa skupia osoby związane z podziemnym ruchem wydawniczym przed 1989 r.

odpowiedź Zarządu Stowarzyszenie Wolnego Słowa: [ czytaj tutaj ].

dodał: Krzysiek Markuszewski

Komentarze do newsa:

Dodano: 21-03-2006, 09:53
Host: moi.man.bialystok.pl, IP: 212.33.91.194

Wypowiedź J. Kaczyńskiego była oczywiście zła. Puszczają mu nerwy. Mam nadzieję, że sam to dostrzeże i za tę wypowiedź przeprosi.
Ale niezmiernie ciężko mi poprzeć jakikolwiek apel pod którym podpisał się Pan Milczanowski (jak mawiał Michnik lepiej postać niż posiedzieć- jakoś tak mi się kojarzy)

autor: lach

Dodano: 21-03-2006, 10:15
Host: qg214.internetdsl.tpnet.pl, IP: 80.55.32.214

Czy ktoś zachciałby podać cytat słów Kaczyńskiego oraz kiedy, gdzie i w jakich okolicznościach one się pojawiły ? Byłbym także wdzięczny za pomoc w wyjaśnieniu dlaczego pow. list tych słów nie cytuje. Czytelnikowi nie znającemu faktów trudno ocenić, czy słowa o "paranoidalnych oskarżeniach" rzeczywiście odnoszą się do Kaczyńskiego czy raczej do ww. listu.

autor: zlisiecki

Dodano: 21-03-2006, 12:24
Host: chello084010067076.chello.pl, IP: 84.10.67.76

Też mieliśmy, jako członkowie Zarządu z tym problem. Troje z nas słyszało to w telewizorze, wszyscy byliśmy zbulwersowani, no ale nikt tego nie nagrał. Na piśmie jednemu z nas udało się znaleść coś "GW" - cytuję post (fakt, że Łuczywo została nazwana po imieniu, zaś Kaczyński ksywką, w żaden sposób nie definiuje sympatii autora - km):

"Znalazłem cytat z Kaczora na temat Helenki.
Jarosław Kaczyński: Dzisiaj w Gazecie Wyborczej Pani Łuczywo pisze, że Donald Tusk powiedział w końcu to, co powinien powiedzieć. Czyli nasza diagnoza, że mamy tutaj do czynienia z szybko budowanym sojuszem sił lewicowych. Że znów siły wywodzące się z komunistycznej partii Polski, a takie reprezentuje Pani
Łuczywo, są w najpierwszej linii i że one znów dyrygują. Tym razem dyrygują PO, został potwierdzony i to w taki bardzo bezpośredni sposób.

Ale nie ma tu nic o Michniku. Czy ktoś z Was wie o co chodzi z Michnikiem ?
Ale konkretnie z cytatem.
Pozdrowienia
............"

Od siebie dodam, że wredna, choć chcę wierzyć,...

autor: km

Dodano: 21-03-2006, 12:28
Host: chello084010067076.chello.pl, IP: 84.10.67.76

cd. poprzedniego komentarza:

...
Od siebie dodam, że wredna, choć chcę wierzyć, że tylko głupia wypowiedź Kaczyńskiego, wpadła do szamba, które pełne jest dokonań dokładnie wszystkich aktorów sceny politycznej i medialnej. Kaczyński po prostu doszlusował. Aha - rwelacja - b. członkowie TKK nic nie wiedzą o swym b. doradcy, aktywnym w opozycji od początku jej istnienia - no zęby bolą...
Przecież nieodmiennie pozostanie mieć szacunek dla dawnych dokonań sygnatariuszy, podobnie jak w wypadku Heleny Łuczywo i Adama Michnika.
km.

autor: km

Dodano: 21-03-2006, 13:29
Host: 213-238-102-234.adsl.inetia.pl, IP: 213.238.102.234

Przeczytałem ten apel i mam wrażenie że jest on niepełny. Koledzy przywódcy, ustalcie proszę miedzy sobą kto rekomendował bliźniaków i dzięki czemu zaszli oni tak wysoko skoro nie mieli podziemnych zasług? Kto zostawił na biurku Jerzego Buzka portfolio Kaczyńskiego z rekomendacją na ministra spraw wewnętrnych? Jak już to ustalicie to do tych właśnie osób skierujcie proszę wasze żale. Ja do bliźniaków i innych ich kamratów nie miałem zaufania nigdy, pomimo tego że nie znam ich osobiście. Do dzisiaj osobiście poznałem tylko jednego polityka, Maćka Frankiewicza i to w czasach gdy był posyłany do szkół. To właśnie Wy szanowni przywódcy znliście bliźniaków osobiscie z ich wszystkimi przywarami a więc to Wy wqłaśnie mieliście obowiązek uchronić nas przed tymi dyktatorami!
Pozdrawiam1
j Głów

autor: Jacel

Dodano: 22-03-2006, 00:10
Host: host-194.54.18.149.telsat.wroc.pl, IP: 194.54.18.149

Tekst apelu razi manipulacją. Szczególnie odrażająca jest insynuacja, wg której Kaczyński nie brał udziału w opozycji. To oczywiscie nie jest tak powiedziane dosłownie, lecz to stary trick, leżący u podstaw warsztatu "Gazety Wyborczej". Czyli - tak to ująć, żeby de facto nie skłamać, ale żeby kłamliwy komunikat przez część odbiorców został odpowiednio zrozumiany. A sam apel - jes nieuzasadniony i histeryczny. Nic nie zagraża ani Michnikowi ani pani Łuczywo. A "Wyborcza" nie zasługuje na obronę tym bardziej, że jej pozycja została zbudowana przy okrągłym stole. Jakoś wtedy nikomu innemu nie pozowlono dziennika uruchomić. I nie przesadzajmy z zasługami - tym bardziej, że ci "zasłużeni" - to jedni z głównych beneficjentów zaczętych w Magdalence przemian. O prawdziwych bohaterach się nie pamięta. Sama "Wyborcza" skutecznie skazuje ich na zapomnienie. Ludzi, którym Polska zawdzięcza niewspółmiernie więcej, niż Michnikowi i Łuczywo.

autor: Artur Adamski

Dodano: 22-03-2006, 08:29
Host: c65-139.icpnet.pl, IP: 62.21.65.139

Zgadzam się całkowicie z wypowiedzią p. Artura Adamskiego. Pseudo elity boją się utracić swą dominującą pozycję, i stąd te ataki na PiS i Kaczyńskich.

autor: robert

Dodano: 22-03-2006, 09:28
Host: moi.man.bialystok.pl, IP: 212.33.91.194

Wkład Michnika i Łuczywo i wielu innych osób w walkę z reżimem komunistycznym jest ogromny. Przekładanie dzisiejszych ocen tego środowiska na ich walkę zaangażowania, pracy i roli jaka odgrywali w okresie konspiracji nie jest niczym nieusprawiedliwione.
Zupełnie też innym zagadnieniem jest pomijanie roli innych. Przykre to i należy się starać to zmienić. W omawianej sprawie nie ma to jednak żadnego znaczenia.
Ten passus o Kaczyńskim – sugestia, ze niczego nie robił jest rzeczywiście paskudna.
No i ten obrońca dobrych zasad i godności – Milczanowski.

autor: lach

Dodano: 23-03-2006, 09:50
Host: qg214.internetdsl.tpnet.pl, IP: 80.55.32.214

Zwróciłem się do Zbigniewa Bujaka z prośbą o wyjaśniejącą odpowiedź tutaj pod listem, lecz jej nie otrzymałem. Czy redakcja forum zechciałaby poprosić autorów listu o jakiś komentarz, bo w dalszym ciągu nie wiemy jak zakwalifikować ten list, czy jako prowokację, jako rzeczywistą obronę, czy tylko jako słabe nerwy ?
dziękuję z góry

autor: zlisiecki

Dodano: 04-04-2006, 10:47
Host: 217-150-123.0501.adsl.tele2.no, IP: 193.217.150.123

Błoto

Łuczywo oświetla ciemną drogę
Widowisko zbudzi sporu trwogę
Łuczywo tworzyło nową paczkę
Tak dziką wyhodowano kaczkę

Brudny akwen maskuje łakocie
Kaczki paplają ozorem w błocie
Dzikie kaczki obrzucają błotem
Dla kaczek agitacja jest złotem

Łuczywo żarliwie kaczki chowa
Bunt ochoczo pali się od nowa
Kaczki hodowano poprzez lata
A każda z nich niei wysoko lata

CezaryT

autor: CezaryT

do góry | ostatnie newsy [5]


Powered by News Asystent v1.5


STOWARZYSZENIE WOLNEGO SŁOWA

tel. (022)405-66-30; (022)405-66-31; fax. (022)828-52-52
e-mail: sws@sws.org.pl
ul. Marszałkowska 7
00-626 Warszawa

Za zamieszczone teksty odpowiada Zarząd SWS.
Komentarze oraz wypowiedzi na Forum Dyskusyjnym wyrażają poglądy autorów.
Kreacja strony WWW oraz wdrożenie modułów forum i galerii: Robert Franckowski