Dodaj stronę do "ulubionych"

XXX lat Niezależnych Mediów Elektronicznych w Polsce


Podgląd newsa:

 21-04-2008 Komunikat nr 4 Grupy Roboczej Środowisk Opozycji Antykomunistycznej
Dodano: 21-04-2008, 09:55

Warszawa, 18.04.2008 r.

Komunikat nr 4
Grupy Roboczej Środowisk Opozycji Antykomunistycznej


Na forach internetowych ukazały się liczne głosy dotyczące projektu ustawy o uprawnieniach kombatantów(…), a w szczególności komentujące odpowiedź udzieloną nam przez Ministerstwo Pracy.
Podzielamy krytyczne opinie o projekcie ustawy i o piśmie Ministerstwa. Również i my wyrażamy zdziwienie, że Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej nazywa „szerokimi konsultacjami społecznymi w środowisku kombatantów i osób represjonowanych” fakt przesłania projektu do jednego tylko stowarzyszenia, które nie poinformowało o tym środowisk opozycyjnych okresu PRL, ani też nie ujawniło treści swej „akceptującej” – jak pisze Ministerstwo – opinii.
W tej sytuacji musimy oczekiwać, aż Komitet Rady Ministrów opublikuje projekt ustawy o uprawnieniach kombatantów(…) w wersji skierowanej do Sejmu.
Dopiero wówczas sensowne będzie zwołanie kolejnego, ogólnopolskiego spotkania przedstawicieli środowisk opozycji antykomunistycznej okresu PRL i opracowanie postulatów dotyczących nowego projektu, a następnie przekazanie ich odpowiednim komisjom sejmowym i klubom poselskim.
Grupa Robocza Środowisk Opozycji Antykomunistycznej zwraca się z apelem do działaczy zainteresowanych środowisk o rozpoczęcie rozmów z posłami i senatorami, informując ich o powstającym w rządzie projekcie ustawy oraz zabiegając o poparcie naszych postulatów. Prosimy o powiadamianie Grupy o podjętych działaniach, ułatwi to zorganizowanie skutecznej akcji informacyjnej. Dzięki temu, być może, po raz pierwszy uda się skonsolidować rozproszone środowiska działaczy opozycji i osób represjonowanych oraz wywrzeć skuteczny nacisk na parlamentarzystów. Jeżeli sami sobie nie pomożemy, nikt nam nie pomoże.
Grupa Robocza ponownie zwraca się do wszystkich działaczy o opracowywanie i dokumentowanie (chociażby spisywanie wspomnień) historii działalności organizacji opozycyjnych oraz osób represjonowanych w okresie PRL – będzie to miało kapitalne znaczenie w przypadku ustalania uprawnień kombatanckich, a także dla badań historycznych. Pamiętajmy, że ludzie odchodzą, historia przemija, ale dokumenty zostają.

Grupa Robocza Środowisk Opozycji Antykomunistycznej
Maria Dmochowska, Wojciech Borowik, Wiktor J. Mikusiński, Krzysztof Stasiewski, Bogumił Sielewicz, Józef Pintera

dodał: SWS

Komentarze do newsa:

Dodano: 14-05-2008, 17:08
Host: c-66-31-137-231.hsd1.ma.comcast.net, IP: 66.31.137.231

Projekt jest zamieszczony na stronie "internowani. pl".

autor: Marek

do góry | ostatnie newsy [5]


Powered by News Asystent v1.5


STOWARZYSZENIE WOLNEGO SŁOWA

tel. (022)405-66-30; (022)405-66-31; fax. (022)828-52-52
e-mail: sws@sws.org.pl
ul. Marszałkowska 7
00-626 Warszawa

Za zamieszczone teksty odpowiada Zarząd SWS.
Komentarze oraz wypowiedzi na Forum Dyskusyjnym wyrażają poglądy autorów.
Kreacja strony WWW oraz wdrożenie modułów forum i galerii: Robert Franckowski