Dodaj stronę do "ulubionych"

XXX lat Niezależnych Mediów Elektronicznych w Polsce


Podgląd newsa:

 List Olgierda Łukaszewicza do Mirosława Chojeckiego
Dodano: 26-03-2008, 16:42

Warszawa, dnia 21 marca 2008 r.

Mirosław Chojecki
Prezes Zarządu Stowarzyszenia Wolnego Słowa

Olgierd Łukaszewicz
Teatr Polski
ul. Karasia 2
Warszawa


Szanowni Państwo,

W dniach gorącej debaty sejmowej na temat ratyfikacji przez Polskę Traktatu Lizbońskiego, obserwując argumentację środowisk, które zawłaszczając etos niepodległościowy pragną nie dopuścić do ratyfikacji Traktatu, proponuję, wykazać na forum publicznym, że tradycja polska wyrastając z pamięci powstań narodowych, związana była zawsze z marzeniem o wspólnej Europie. Przedstawiam Państwu zapomniany dziś projekt Konstytucji dla Europy z 1831 roku.
W kościele Św. Krzyża w Warszawie – niezwykle ważnej dla polskiej tradycji świątyni - znajduje się pamiątkowa tablica ku czci twórcy projektu Konstytucji dla Europy, profesora Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego.
Czas przypomnieć tamten dokument wszystkim odpowiedzialnym za losy Polski w Unii Europejskiej i wszystkim Polakom oraz w sposób godny uczcić jego Autora. A także zainteresować XIX-wiecznymi marzeniami Polaków Unię Europejską. Sądzę, że zawarty w projekcie idealizm może stać się przyczynkiem do dyskusji o celach integracji europejskiej.
Proponuję urządzić dyskusję naukową, a także uliczny koncert pod nazwą „Polska Konstytucja dla Europy AD 1831” 2 maja br przed Pałacem Staszica w Warszawie. Jako pomysłodawca, scenarzysta i reżyser wielu już patriotyczno-artystycznych przedsięwzięć na ulicach Warszawy stawiam się do dyspozycji Stowarzyszenia Wolnego Słowa w celu wspólnego zrealizowania zgłoszonej przeze mnie inicjatywy.
Tekst Konstytucji dla Europy zaczerpnąłem z wydanej staraniem Mazowieckiego Towarzystwa Naukowego książki profesora Benona Dymka „Wizja przymierza między narodami Europy z 1831 r. Według Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego”.

Z wyrazami szacunku

Olgierd Łukaszewicz

dodał: SWS

Komentarze do newsa:

Dodano: 27-03-2008, 10:55
Host: aasd129.neoplus.adsl.tpnet.pl, IP: 83.5.215.129

znakomity pomysl!

Jestem historykiem, wiem kim byl Jastrzebowski, ale o pomysle konstytucji europejskiej nie slyszalem.
Np. - zdaje mi sie - nawet Brandys w swych opisach dni powstanczych wcale o tym nie wspominal, a przeciez, gdyby pamietal, to chyba by nie pominal.

autor: km.

do góry | ostatnie newsy [5]


Powered by News Asystent v1.5


STOWARZYSZENIE WOLNEGO SŁOWA

tel. (022)405-66-30; (022)405-66-31; fax. (022)828-52-52
e-mail: sws@sws.org.pl
ul. Marszałkowska 7
00-626 Warszawa

Za zamieszczone teksty odpowiada Zarząd SWS.
Komentarze oraz wypowiedzi na Forum Dyskusyjnym wyrażają poglądy autorów.
Kreacja strony WWW oraz wdrożenie modułów forum i galerii: Robert Franckowski