Dodaj stronę do "ulubionych"

XXX lat Niezależnych Mediów Elektronicznych w Polsce


Pełny tekst newsa:

 Impreza WiP-u i Internet dla Białorusinów
Dodano: 23-01-2006, 12:50

Impreza rocznicy powstania ruchu Wolność i Pokój udała się znakomicie. Bliższe informacje znajdziecie na stronie WiP-u – link znajduje się w lewym górnym rogu.
Mirek Chojecki przemawiając w imieniu SWS podkreślił, że w latach osiemdziesiątych WiP odegrał wielką rolę, także międzynarodową, no ale skoro zarówno WiP-owcy, jak i większość b. działaczy opozycji i podziemia ciągle jeszcze jest zdolna przebierać nogami, no to warto jest coś pożytecznego zrobić dziś. Ponieważ w sąsiedztwie Polski rozkwita reżim Łukaszenki, który z uporem walczy przeciw wolności słowa, to my przeciwnie – powinniśmy wspierać tamtejszą wolność słowa.
Na Białorusi niezależna prasa jest szykanowana, likwidowana, dziennikarzy się zamyka, a czasem nawet morduje, jednak jakieś tytuły, ciągle inne, w miejsce zamykanych – istnieją. Nie są rozprowadzane przez sieć tamtejszych kiosków z gazetami, nakłady mają małe, ukazują się nieregularnie i drukowane są często za granicą, więc słabo docierają do czytelników i faktycznie nie stanowią alternatywy dla głupot wypisywanych w prasie reżimowej. Wszystkie radiostacje i stacje telewizyjne są w rękach ludzi Łukaszenki i zajmują się wychwalaniem pod niebiosa bat’ki. Trzeba przyznać, że skutecznie – wedle wyników badań socjologicznych – większość Białorusinów popiera swego prezydenta i w zbliżających się wyborach planuje głosować na niego..
Wielu Białorusinów ma żal do Polaków, że szkalują Białoruś sądząc, że łamane są tam prawa ludzkie i obywatelskie, a zarazem Polska importuje z Białorusi kartoszki, dzięki której to niezbędnej dla Polaków pomocy wielu Polaków, choć oczywiście nie wszyscy, przeżyją falę mrozów. Wiedzą o tym dobrze, bo informowały o tym media łukaszenkowskie.
Jest nadzieja, że w wyniku akcji międzynarodowej, lub polskiej, powstanie niezależne radio białoruskie emitujące programy z Białegostoku, ale to mało.
W necie jest sporo niezależnych i redagowanych na wysokim poziomie białoruskich stron internetowych. Dotyczy to także tamtejszych Polaków, którzy swej papierowej prasy niezależnej już nie mają.
Mirek Chojecki podczas obchodów dwudziestolecia WiP-u rzucił hasło, by Stowarzyszenie Wolnego Słowa zajęło się akcją „Internet dla Białorusinów”.
Białorusini zwykle zarabiają tak podle, że kompletnie nie jest ich stać na zakup choćby i używanego komputera. Tym czasem w Polsce wiele instytucji całkiem dobry jeszcze sprzęt zamienia na nowszy. Dotyczy to zarówno instytucji państwowych, jak i firm komercyjnych. Także prywatni użytkownicy podejmują podobne decyzje.
Na Białorusi jeszcze niedawni lokalne połączenie telefoniczne, niezależnie od czasu trwania rozmowy, kosztowało jeden impuls. W rezultacie Białorusini zwykle korzystają nie ze sztywnych łączy, lecz z modemów. My zazwyczaj też zaczynaliśmy od modemów – dziś już nam nie potrzebnych.
Dlatego akcja ma polegać na pozyskiwaniu komputerów i przekazywaniu ich w Polsce, lub w innych ościennych krajach, chętnym Białorusinom.
Osobną kwestią są klawiatury z białoruskimi literami. Praktycznie ich nie ma. W konsekwencji nawet bardzo konsekwentni białoruscy patrioci – internauci, w necie posługują się językiem rosyjskim. Przy odpowiednich środkach finansowych można to zmienić. Po prostu trzeba rozdawać więcej klawiatur białoruskich, niż komputerów.
Na razie, do tworzącej się komórki „Internet dla Białorusinów” przystąpili: Przemek Cieślak, Andrzej Górski, Henryk Kozłowski i niżej podpisany. Musi nas być dużo więcej – także z innych miast i z innych krajów. Chętnych do zaangażowania się proszę o zgłoszenia na adres: janprowincjusz@poczta.onet.pl

Krzysztof Markuszewski

dodał: Krzysiek Markuszewski drukuj

ostatnie newsy [5]


Powered by News Asystent v1.5


STOWARZYSZENIE WOLNEGO SŁOWA

tel. (022)405-66-30; (022)405-66-31; fax. (022)828-52-52
e-mail: sws@sws.org.pl
ul. Marszałkowska 7
00-626 Warszawa

Za zamieszczone teksty odpowiada Zarząd SWS.
Komentarze oraz wypowiedzi na Forum Dyskusyjnym wyrażają poglądy autorów.
Kreacja strony WWW oraz wdrożenie modułów forum i galerii: Robert Franckowski