Dodaj stronę do "ulubionych"

XXX lat Niezależnych Mediów Elektronicznych w Polsce


Pełny tekst newsa:

 zmarł Jerzy Ficowski
Dodano: 11-05-2006, 12:13

Zmarł Jerzy Ficowski, żołnierz AK, powstaniec warszawski z walczącego na Mokotowie pułku Baszta, od 1978 r. był członkiem KSS KOR.

Po wojnie ruszył z taborem cygańskich niedobitków po hitlerowskiej zagładzie. Z punktu widzenia ubecji – rozpłynął się. Zakochał się w kulturze Romów. Epopeja skończyła się, gdy władze stanowczo postanowiły jego Romów spaszportyzować i osiedlić na jednej z budów komunistycznej industrii.

Ficowski był autorem opiewającym Romów. To on skłonił do zapisania swych wierszy Papuszę. Przetłumaczył je na język polski. Bywał subtelnym poetą, a czasem autorem popularnych szlagierów. Na potrzeby czytelników dziecięcych spisał cygańskie baśnie.

W 1975 roku podpisał protest przeciw zmianom w peerelowskiej konstytucji – ruszył z kolejnym taborem, tym razem demokratycznym, zmierzającym ku niepodległości. Został objęty zakazem druku. Na przemiał do papierni w Jeziornie poszły i tomiki Papuszy i – w jego tłumaczeniu - Garcii Lorci...

W 1979 r. w wydawnictwie NOWA ukazał się jego tomik zatytułowany „Gryps”, a w rok później kolejny: „Odczytanie popiołów”. Dalsze tomiki: „Pojutrznia” i „Przepowiednie” publikował pod pseudonimem Marcin Komięga. Jako publicysta podziemny podpisywał się inicjałami MK i mk. Innych chyba nie używał.

W 2000 roku, za całokształt twórczości został wyróżniony nagrodą PEN-Clubu. Nie miał zacięcia politycznego. Wiedział, co to jest Wolność i swym życiem potrafił ku niej dążyć. Ponad codzienną lekturę gazet przedkładał kolejne odczytania treści zawartych w utworach Brunona Schulza.
Był humanistą.

km

dodał: Krzysiek Markuszewski komentarze [1] | drukuj

ostatnie newsy [5]


Powered by News Asystent v1.5


STOWARZYSZENIE WOLNEGO SŁOWA

tel. (022)405-66-30; (022)405-66-31; fax. (022)828-52-52
e-mail: sws@sws.org.pl
ul. Marszałkowska 7
00-626 Warszawa

Za zamieszczone teksty odpowiada Zarząd SWS.
Komentarze oraz wypowiedzi na Forum Dyskusyjnym wyrażają poglądy autorów.
Kreacja strony WWW oraz wdrożenie modułów forum i galerii: Robert Franckowski