Dodaj stronę do "ulubionych"

XXX lat Niezależnych Mediów Elektronicznych w Polsce


Pełny tekst newsa:

 Apel Mariusza Siembigi przeciw oporowi lustracyjnemu
Dodano: 12-04-2007, 18:29

Witam!

Przekazuję Wam apel o konieczności przeprowadzenia lustracji na polskich uczelniach. Jest to odpowiedź na akcję "oporu" części pracowników naukowych niektórych szkół wyższych.

Przypominam, iż w oświadczeniu lustracyjnym (Część A) należy wpisać "... : oświadczam, że nie pracowałem/-am, nie pełniłem/-am służby ani nie byłem/-am świadomym i tajnym współpracownikiem organów bezpieczeństwa państwa..." ( lub, że byłem/-am ... itd). W przypadku braku współpracy - nic więcej.

Ja znam sytuację z drugiej połowy lat 80. na Uniwersytecie Śląskim (Wydział Nauk Społecznych) i wiem, że - w zdecydowanej większości - osoby angażujące się w podziemny NZS nie mogły liczyć na oparcie w kadrze naukowej. Nie
mówiąc o faktach jawnego współdziałania z SB władz uczelnianych czy wydziałowych.. Dlatego prawda dotycząca działań niektórych z tych osób powinna być znana. Tak dla higieny życia publicznego.
Pamiętam, iż po ujawnieniu i zalegalizowaniu NZS nawet starania o przywrócenie osób wyrzuconych z uczelni po stanie wojennym napotykały wiele przeszkód. Taka to była seria niefortunnych zdarzeń...

Pozdrawiam i proszę o wpisy.

Mariusz Siembigadodał: Krzysiek Markuszewski komentarze [19] | drukuj

ostatnie newsy [5]


Powered by News Asystent v1.5


STOWARZYSZENIE WOLNEGO SŁOWA

tel. (022)405-66-30; (022)405-66-31; fax. (022)828-52-52
e-mail: sws@sws.org.pl
ul. Marszałkowska 7
00-626 Warszawa

Za zamieszczone teksty odpowiada Zarząd SWS.
Komentarze oraz wypowiedzi na Forum Dyskusyjnym wyrażają poglądy autorów.
Kreacja strony WWW oraz wdrożenie modułów forum i galerii: Robert Franckowski