Dodaj stronę do "ulubionych"

XXX lat Niezależnych Mediów Elektronicznych w Polsce


Pełny tekst newsa:

 Pikieta pod Belwederem
Dodano: 13-09-2007, 17:32

Apel Zarządu Stowarzyszenia Wolnego Słowa


W dniach 13, 14, 15 września będzie przebywał w Polsce Nguyen Tan Dung, premier komunistycznego Wietnamu. Według naszych informacji w latach 80. był on szefem oddziałow, które "przeciwdziałały" tzw. Boat People, czyli ludziom, którzy na malych statkach, starali się wydostać z Wietnamu, poza jego wody terytorialne. Ocenia się, że wówczas straciło życie co najmniej pół miliona osób.
W proteście przeciwko tej wizycie organizujemy pikietę przed Belwederem w piątek 14 września o godzinie 9:30. Bowiem tego dnia Nguyen Tan Dung ma być przyjęty w Belwederze przez władze RP.

W czasach gdy w Polsce był stan wojenny na ulice miast całego świata wychodziły tysiące ludzi protestując przeciwko generałowi Jaruzelskiemu. Z całego świata wysyłano do Polski różnego rodzaju pomoc. Według danych Episkopatu w latach 1982-87 codziennie wjeżdżało do Polski 50 ton pomocy charytatywnej. O pomocy dla podziemia Episkopat nie miał danych. Ale wjechało w tym czasie do naszego kraju co najmniej 200 maszyn poligraficznych.

Nie wszędzie na świecie rządzą demokratyczne rządy. Współczesny Wietnam jest krajem dyktatury komunistycznej, krajem tysięcy więźniów sumienia, przebywających w aresztach, więzieniach i w obozach pracy. Jest krajem, w którym przeciwnicy polityczni padają ofiarą skrytobójstw, „znikają”, są umieszczani w szpitalach psychiatrycznych. Jest krajem, którego kodeks karny urąga wszelkim standardom praw człowieka, a i tak jest notorycznie łamany przez władze. Jak ocenia Human Rights Watch „sytuacja praw człowieka w Wietnamie jest w 2007 roku najgorsza od 20 lat”.

My działacze opozycji demokratycznej nie możemy być obojętni. Przyjdźmy pod Belweder w piątek 14 września o godz. 9:30 aby dać wyraz poparcia dla tych, którzy walczą o demokrację w Wietnamie.

Zarząd Stowarzyszenia Wolnego Słowa


List otwarty do Prezydenta Lecha Kaczyńskiego,
Premiera Jarosława Kaczyńskiego
i władz Rzeczypospolitej


Współczesny Wietnam jest krajem dyktatury komunistycznej, krajem tysięcy więźniów sumienia, przebywających w aresztach, więzieniach i w obozach pracy. Jest krajem, w którym przeciwnicy polityczni padają ofiarą skrytobójstw, „znikają”, umieszczani są w szpitalach psychiatrycznych. Jest krajem, którego kodeks karny urąga wszelkim standardom praw człowieka, a i tak jest notorycznie łamany przez władze. Jak ocenia Human Rights Watch „sytuacja praw człowieka w Wietnamie jest w 2007 roku najgorsza od 20 lat”.

Współczesny Wietnam jest krajem oporu społecznego wobec dyktatury, ruchów opozycyjnych, uznawanych przez władze za nielegalne. Wietnamska opozycja często wprost odwołuje się do polskich doświadczeń na drodze do wolności.

Wobec rozpoczynającej się wizyty Nguyen Tan Dung, Premiera Socjalistycznej Republiki Wietnamu w Polsce, Stowarzyszenie Wolnego Słowa, skupiające byłych działaczy polskiej opozycji demokratycznej oraz Stowarzyszenie Na Rzecz Demokracji w Wietnamie i Komitet Obrony Robotników w Wietnamie, działacze wietnamskiej opozycji demokratycznej z całą mocą apelują do władz Rzeczypospolitej Polskiej o wywieranie na władzę komunistycznego Wietnamu nacisku w celu doprowadzenia do zwolnienia z więzień:
- księdza Tadeusza Nguyen Van Ly (więzionego już przeszło 15 lat),
- Wielebnego Thich Quang Do (więzionego od 30 lat, nominowanego do tegorocznej pokojowej Nagrody Nobla),
- młodej prawniczki, Pani Le Thi Cong Nhan,
- prawnika Pana Nguyen Van Dai i innych więźniów politycznych.
Zwracamy się także z apelem o wywieranie nacisku w celu wejścia przez Komunistyczną Partię Wietnamu na drogę dialogu ze społeczeństwem.


Stowarzyszenie Wolnego Słowa
Komitet Obrony Robotników w Wietnamie
Stowarzyszenie na rzecz Demokracji w Wietnamie


Warszawa dnia 14 września 2007 roku

dodał: SWS komentarze [2] | drukuj

ostatnie newsy [5]


Powered by News Asystent v1.5


STOWARZYSZENIE WOLNEGO SŁOWA

tel. (022)405-66-30; (022)405-66-31; fax. (022)828-52-52
e-mail: sws@sws.org.pl
ul. Marszałkowska 7
00-626 Warszawa

Za zamieszczone teksty odpowiada Zarząd SWS.
Komentarze oraz wypowiedzi na Forum Dyskusyjnym wyrażają poglądy autorów.
Kreacja strony WWW oraz wdrożenie modułów forum i galerii: Robert Franckowski