Dodaj stronę do "ulubionych"

XXX lat Niezależnych Mediów Elektronicznych w Polsce


Pełny tekst newsa:

 Apel Zarządu SWS w XX rocznicę obalenia komunizmu
Dodano: 30-12-2008, 11:24

Drogie Koleżanki, Drodzy Koledzy i Przyjaciele z opozycji antykomunistycznej, działacze pierwszej Solidarności oraz podziemia solidarnościowego.

Mając jeszcze w pamięci tegoroczne Święta Bożego Narodzenia oraz wspominając pamiętną Wigilię 1981 roku wkraczamy w Nowy 2009 Rok. Rok to szczególny i wyjątkowy. Rok, w którym obchodzić będziemy 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz 20. rocznicę wyborów czerwcowych, czyli odzyskania przez Polskę niepodległości. Rocznica 1989 roku jest wydarzeniem ważnym dla nas i dla Świata. To wtedy u nas w Polsce, dzięki Solidarności rozpoczął się rozpad sowieckiego imperium i zniewolone od II wojny światowej narody zaczęły odzyskiwać suwerenność i podmiotowość. Zaimponowaliśmy wtedy całemu Światu i dlatego pamiętając o tym winniśmy z godnością i solidarnie przypomnieć wszystkim o szczególnej roli Polski w dziejach XX wieku. To Solidarność, nie demontaż muru w Berlinie, musi pozostać symbolem kresu komunizmu.
Zwracamy się do Was, by w nadchodzącym roku nie zapominać o naszej wspólnej walce, niezależnie od tego gdzie i w jaki sposób ją prowadziliśmy. Zachowajmy wobec siebie szacunek oraz życzliwość, unikajmy niegodnych, wyniszczających ataków na nas samych i naszą wspólną przeszłość, rujnujących - szczególnie w oczach młodego pokolenia, nasz wspólny etos i dorobek. Nie dopuśćmy, aby w rocznicę naszego zwycięstwa triumfowali esbecy, komunistyczni aparatczycy, ludzie którym nigdy nie była bliska idea Solidarności i Niepodległości.
Mamy nadzieję, że wolne nakrycie przy naszych wigilijnych stołach nie oczekiwało tylko na niespodziewanych gości, ale też symbolizowało naszych przyjaciół, którzy niestety już od nas odeszli.
Odchodzi nas coraz więcej. Coraz więcej osób choruje, nie ma na lekarstwa, pozostaje bez pracy, otrzymuje nieprzyzwoicie niskie renty lub emerytury. Pamiętajmy o tych z nas, którzy potrzebują pomocy. Wywrzyjmy skuteczną presję na Parlament, aby uchwalił oczekiwaną przez nasze środowisko ustawę kombatancką, żeby w sposób przyzwoity i godny została rozwiązana kwestia rent i emerytur dla osób, które poświęcały wolność, zdrowie czy karierę dla Niepodległej Polski.
W rocznicę czerwca 1989 wystąpmy znowu razem, jak za dawnych lat. Razem, w imię Solidarności, która nas kiedyś połączyła przeżyjmy godnie Nowy 2009 Rok, czego sobie i wszystkim życzy
Zarząd SWS

Warszawa, 30 grudnia 2008 r.

Wojciech Borowik, Jacek Juzwa, Stefan Melak, Wiktor Mikusiński, Emil Morgiewicz, Jan Strękowski, Ewa Sułkowska-Bierezin, Jacek Szymanderski, Tomasz Truskawa

dodał: SWS drukuj

ostatnie newsy [5]


Powered by News Asystent v1.5


STOWARZYSZENIE WOLNEGO SŁOWA

tel. (022)405-66-30; (022)405-66-31; fax. (022)828-52-52
e-mail: sws@sws.org.pl
ul. Marszałkowska 7
00-626 Warszawa

Za zamieszczone teksty odpowiada Zarząd SWS.
Komentarze oraz wypowiedzi na Forum Dyskusyjnym wyrażają poglądy autorów.
Kreacja strony WWW oraz wdrożenie modułów forum i galerii: Robert Franckowski