Dodaj stronę do "ulubionych"

XXX lat Niezależnych Mediów Elektronicznych w Polsce


Pełny tekst newsa:

 14-05-2010 Apel do Członków i Sympatyków SWS
Dodano: 13-05-2010, 17:18

Apel do Członków i Sympatyków SWS


Szanowni Państwo!

Zwracamy się z prośbą o pomoc w organizacji przyszłej wystawy stałej „Europejskiego Centrum Solidarności”. Nasi koledzy z SWS wygrali konkurs na scenariusz tej wystawy, w skład zespołów, które ją tworzyły wchodzą Mirek Chojecki, Tomek Kuczborski, Marek Owsiński, Wojtek Borowik i Grześ Majchrzak. Chcielibyśmy aby członkowie i sympatycy Stowarzyszenia ją współtworzyli. Dlatego już dzisiaj zwracamy się z prośba o informacje od osób w posiadaniu których znajdują się przedmioty, które mogłyby znaleźć się w ramach ekspozycji.
W pierwszej kolejności skupiamy się przede wszystkim na wszelkiego rodzaju eksponatach tj. materialnym dziedzictwie związanym z historią opozycji demokratycznej i Solidarności oraz epoki PRL-u m.in.:
- obiektach gabarytowych (np. koksowniki), maszynach, sprzętach i materiałach drukarskich (np. wałkach, powielaczach, matrycach, blachach itd.), wyrzutniach (np. ulotek),
- sprzętach nadawczo- odbiorczych (np. nadajnikach balonowych, radiostacjach),
- osprzęcie milicyjno- wojskowym (np. hełmach, tarczach, pałkach, strojach),
- weksyliach np. flagach, transparentach, opaskach, proporcach,
- utensyliach,
- materiałach dot. poczty podziemnej (np. stemplach, urządzeniach do wykonywania znaczków),
- wszelkiego rodzaju pamiątkach historycznych i „gadżetach” (np. wpinkach, medalach, biżuterii, banknotach, cegiełkach, naklejkach, znaczkach metalowych i plastikowych, koszulkach, opaskach, opornikach, kalendarzach, medalach itp.),
- materiałach dokumentujących życie codzienne w PRL-u (np. waga, saturator).
Jeżeli nie można pozyskać oryginalnego eksponatu – szukamy zdjęć, planów i schematów (np. nadajników radiowych czy wyrzutni ulotek), które pomogą w rekonstrukcji oryginału (musimy znać wymiary, kolory, użyty materiał itp.).
- zdjęć, przede wszystkim do tej pory niepublikowanych, unikatowych – nie tylko osób, ale też przedmiotów, ważnych wydarzeń, rocznic, ciekawostek.
- ważnych materiałach archiwalnych, dokumentów.

W chwili obecnej nie zajmujemy się jeszcze gromadzeniem eksponatów – poszukujemy przede wszystkim informacji o tym, gdzie lub u kogo się one znajdują (prosimy o namiary na osoby lub instytucje). Jeżeli wiecie Państwo, że ktoś z Waszych znajomych posiada przedmioty, które nas interesują prosimy o skontaktowanie Go z nami. Wszystkie te informację pomogą nam stworzyć dokumentację fotograficzną konieczną do realizacji wystawy.

Informacje na powyższy temat prosimy przesyłać drogą mailową na adres: sws@sws.org.pl oraz telefonicznie do kol. Wojtka Borowika – 602-259-636 lub Tomasza Truskawy – 889-024-535.


Kolejna prośba dotyczy informacji związanych z prasą zakładową „Solidarności”. Stowarzyszenie przygotowuje album i wystawę poświęcone tej tematyce. Chcielibyśmy aby znalazły się w nich zdjęcia i skany związane tak z tytułami prasy związkowej, jak i z wszelkimi wydarzeniami z tym związanymi. Zależy nam również na zebraniu relacji osób tworzących tą prasę (redaktorów, drukarzy, kolporterów), członków TKZ-ów lub struktur międzyzakładowych.

W powyższej sprawie proszę kontaktować się z kol. Tomaszem Truskawą, mail: t.truskawa@gmail.com lub telefonicznie: 889-024-535.

Za wszelką pomoc z góry serdecznie dziękujemy.

Wojciech Borowik
Tomasz Truskawa

dodał: SWS drukuj

ostatnie newsy [5]


Powered by News Asystent v1.5


STOWARZYSZENIE WOLNEGO SŁOWA

tel. (022)405-66-30; (022)405-66-31; fax. (022)828-52-52
e-mail: sws@sws.org.pl
ul. Marszałkowska 7
00-626 Warszawa

Za zamieszczone teksty odpowiada Zarząd SWS.
Komentarze oraz wypowiedzi na Forum Dyskusyjnym wyrażają poglądy autorów.
Kreacja strony WWW oraz wdrożenie modułów forum i galerii: Robert Franckowski